Obserwuj w Google News

Koncerty Rogera Watersa z Pink Floyd w Polsce się nie odbędą? Jest komentarz organizatorów

3 min. czytania
16.09.2022 16:22
Zareaguj Reakcja

Roger Waters nie zagra w Tauron Arenie? Muzyk naraził się polskim fanom oraz radnemu Krakowa. Rzeczniczka obiektu skomentowała napiętą sytuację.

Roger Waters
fot. Anthony Behar/Sipa USA/East News

Roger Waters znany z grupy Pink Floyd ogłosił niedawno pierwszą odsłonę swojej pożegnalnej trasy. Znany muzyk pojawi się w Europie, aby zaprezentować show "This is Not a Drill".

Roger Waters napisał list otwarty do Ołeny Zełenskiej

Dwie daty, które opublikował artysta, dotyczyły koncertów w Polsce. W sieci pojawiła się informacja, że Waters wystąpi 21 i 22 kwietnia 2023 roku w Tauron Arenie w Krakowie. Komentujący zaczęli bojkotować występ muzyka.

Redakcja poleca

Waters jest znany ze swoich kategorycznych osądów i skrajnych poglądów szczególnie w kwestii konfliktów zbrojnych. Artysta niedawno zabrał głos w sprawie wojny w Ukrainie i wystosował list otwarty do Ołeny Zełenskiej, którym naraził się także wielu Polakom.

Roger Waters nie wystąpi w Polsce? Radny Krakowa popiera protest

Muzyk zaznaczył, że uważa, iż dostarczanie broni Ukrainie jest błędem i "dolewaniem oliwy do ognia" w konflikcie, który zdaniem Watersa należy jak najszybciej zakończyć. Zdaniem Watersa Stany Zjednoczone mają interes w tym, żeby konflikt zbrojny w Ukrainie trwał jak najdłużej. Ponadto twórca zaznaczył, że "23 miliony Rosjan zginęły, chroniąc nas przed nazistami podczas II wojny światowej".

Pierwsza dama Ukrainy słusznie zauważyła, że Waters skierował swój list do nieodpowiedniej osoby. Zaznaczyła, że to Rosja zaatakowała Ukrainę, a jeśli kraj się podda — przestanie istnieć.

Słowa Watersa wywołały w sieci burzę. Pod ogłoszeniami o jego koncertach w Polsce pojawiły się głosy, że artysta wspiera Putina, dlatego nie powinien grać w naszym kraju.

Niech gra w Rosji dla swojego guru!

Temu Panu już dziękujemy...

Może niech zagra ostatni koncert w Moskwie.

Zobacz też: Roger Waters odpowiedział na list z Ukrainy. Ostro nie tylko o Putinie: "Brzydzę się gangsterką"

Głos w sprawie koncertów zabrał również radny Krakowa, Łukasz Wantuch, który napisał na Facebooku:

Roger Waters, jawny poplecznik Putina, chce zagrać w Tauron Arenie w Krakowie. W środę mamy sesję Rady Miasta Krakowa i będę rozmawiał z prezydentem i radnymi, aby to zablokować. Takie wydarzenie to byłby wstyd dla naszego miasta. Niech zaśpiewa w Moskwie.

Jak dodaje radny:

Dekady rock&rollowego życia musiały zostawić ślad w umyśle Watersa. Nie da się na logikę wytłumaczyć pewnych jego działań. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie, część jego poglądów była kontrowersyjna, a teraz po prostu oszalał. Stawia znak równości między ofiarą a agresorem.

Koncerty Rogera Watersa w Polsce się nie odbędą? Rzeczniczka Tauron Areny odpowiada

Na pytanie, czy koncerty Watersa w Krakowie zostaną odwołane odpowiedziała Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, rzeczniczka Tauron Areny. W rozmowie z "Dziennikiem Polskim" wyjaśniła:

Słowa artysty dotyczące wojny w Ukrainie, także w Spółce wywołały dyskusję i wiele pytań – bo przecież artysta planuje wystąpić w mieście, którego mieszkańcy i władze tak bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Decyzję o zasadności realizacji wydarzenia, podejmie organizator, uwzględniając szereg czynników, w tym gotowość fanów do zakupu biletów.

Fiedorowicz-Razmus zaznaczyła, że do wydarzenia zostało sporo czasu i na konkretne decyzje trzeba jeszcze poczekać. Warto zaznaczyć, że w umowach między Tauron Areną Kraków, a Live Nation - organizatorami koncertu, istnieją zapisy o wysokich karach finansowych w razie niewywiązania się z zobowiązań. Oznacza to, że odwołanie koncertów Watersa z inicjatywy Tauron Areny może się miastu nie opłacać.