Obserwuj w Google News

Kim jest Matylda z hitu Dawida Podsiadły z płyty "Małomiasteczkowy"?

2 min. czytania
12.04.2021 16:57
Zareaguj Reakcja

Kim jest Matylda, o której śpiewa Dawid Podsiadło? Muzyk rozwiał wątpliwości swoich fanów podczas rozmowy z Radkiem Kotarskim w podcaście PKP. Tajemnica jednego z hitów popularnego artysty wreszcie rozwiązana.

Dawid Podsiadło
fot. KFP/REPORTER/East News

Dawid Podsiadło nagrał swój ostatni album studyjny w 2018 roku. "Małomiasteczkowy" uzyskał w Polsce certyfikat diamentowej płyty, a zainteresowanie materiałem wokalisty mimo upływającego czasu nie maleje, czego dowodem są roczne podsumowania sprzedaży. Album zamyka utwór "Matylda".

Dawid Podsiadło śpiewa o Matyldzie. Kim jest bohaterka znanego refrenu?

Tekst kawałka można interpretować jako opowieść o hejcie, z którym podmiot liryczny musi zmagać się każdego dnia. Podsiadło śpiewa o "cyfrowych cwaniakach" i "panach klawiatur", z którymi nie ma sensu walczyć. W ostatniej zwrotce marzy o konfrontacji z hejterami, fantazjuje o przemocy, która zupełnie nie pasuje do jego charakteru.

Redakcja poleca

Kim jest Matylda, o której śpiewa Dawid Podsiadło?

W każdym refrenie natomiast pojawia się tajemnicza postać Matyldy. Kim jest tytułowa bohaterka hitu? Odpowiedź na pytanie próbowali znaleźć słuchacze podcastu PKP.

Oglądaj

Dawid Podsiadło i Radek Kotarski od lutego prowadzą wspólny podcast na YouTubie. Ostatni odcinek "PKP", czyli "Podsiadło Kotarski Podcast" skupiał się na pytaniach, które do obu prowadzących skierowali ich widzowie i słuchacze. Wśród nich pojawiła się chęć poznania inspiracji do piosenek Podsiadły. Jeden z fanów podcastu zapytał o utwór "Matylda".Jak się okazuje, punktem wyjścia do napisania piosenki o hejcie była kartka zostawiona za wycieraczką muzyka. Zawarty na niej niecenzuralny przekaz, Podsiadło zmienił na wersy:

"Za wycieraczką zostawił ślad, że kije w oko będzie wkładał, tylko że przez samo <<H>>"

Wokalista zdradził również, kim jest tytułowa "Matylda", która pojawia się w refrenie. W tym przypadku chodzi o Matyldę z filmu "Leon Zaowodowiec". Mimo swojego młodego wieku postać grana przez Natalie Portman wykazała się w produkcji ogromną siłą i odwagą, co idealnie pasowało Dawidowi do tekstu.

"Zawsze imponowała mi postać tej silnej dziewczynki. Wydawało mi się to w jakiś sposób urocze, szczególnie w dzisiejszych czasach, z dzisiejszym podejściem do kobiet, że podmiot liryczny dociskany i atakowany przez otoczenie, będzie szukał inspiracji i siły właśnie w postaci nastoletniej dziewczynki" - wyjaśnia Podsiadło.

"To Matylda, to Matylda
To Matylda podlewa mi dzisiaj sad
Nigdzie nie idę sam
To Matylda, to Matylda
Chce mi dzisiaj w prezencie od siebie dać
Ten wybuchowy dar" - brzmi refren piosenki Podsiadły.

Muzyk przyznał, że wydawało mu się, że nawiązanie jest oczywiste. Okazuje się, że nie wszyscy słuchacze skojarzyli refren z filmem. Zupełnie inaczej zrozumiał je współprowadzący podcast, Radek Kotarski. Kolega Dawida był przekonany, że ten śpiewa o Matyldzie, z którą współpracuje, a bohaterka refrenu jest prawdziwą osobą, która odpiera hejt spływający na Podsiadłę.

Cały odcinek podcastu Dawida Podsiadły i Radka Kotarskiego możecie zobaczyć poniżej. Dyskusja na temat "Matyldy" rozpoczyna się od 24:35.

Oglądaj

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET