Obserwuj w Google News

Johnny Pacheco nie żyje. Legendarny pionier muzyki salsa zmarł w wieku 85 lat

2 min. czytania
16.02.2021 09:38
Zareaguj Reakcja

Johnny Pacheco nie żyje. Popularny dominikański muzyk, producent muzyczny i założyciel wytwórni Fania Records zmarł w wieku 85 lat. Artysta był uznawany przez wielu za pioniera salsy, dzięki któremu ten rodzaj muzyki zdobył popularność na całym świecie.

znicz
fot. shutterstock.com

Johnny Pacheco nie żyje. Pochodzący z Dominikany muzyk, multiinstrumentalista, aranżer i producent muzyczny zmarł 15 lutego w wieku 85 lat. O śmierci artysty poinformowała wytwórnia Fania Records, której był założycielem.

Johnny Pacheco nie żyje. Pionier muzyki salsa zmarł w wieku 85 lat

Johnny Pacheco zmarł w szpitalu w Teaneck w New Jersey, gdzie był hospitalizowany w związku z zapaleniem płuc. Dokładna przyczyna śmierci nie została ujawniona.

Jego muzyka będzie żyła wiecznie. Będziemy zawsze wdzięczni, że mogliśmy być częścią jego wspaniałej podróży – czytamy w oświadczeniu wytwórni Fania Records.

Zobacz także:  Chick Corea nie żyje. Legendarny muzyk jazzowy i zdobywca 23 nagród Grammy miał 79 lat

Muzyk był uznawany za pioniera muzyki salsa. W latach sześćdziesiątych założył Fania Records wraz z Jerrym Masuccim. Wspólnie stworzyli firmę, która pomogła rozwinąć kariery wielu gwiazd, m.in. Celii Cruz, Larry’ego Harlowa, Raya Barretto czy Bobby’ego Valentina.

Pacheco był kilkukrotnie nominowany do nagrody Grammy. W 2005 roku za swoje osiągnięcia i wpływ na rozwój muzyki otrzymał Latin Grammy Lifetime Achievement Award, który przyznawana jest tylko najwybitniejszym artystom.

Dominikańskie władze również doceniły muzyczne osiągnięcia Johnny’ego Pacheco. W 1995 roku prezydent Joaquin Balauger uhonorował go prezydenckim medalem honoru.

Zobacz także:  Antoni Kopff nie żyje. Zmarł autor wielu polskich przebojów, m.in. „Do zakochania jeden krok”

RadioZET.pl/deadline.com