Obserwuj w Google News

Joe Messina nie żyje. Gitarzysta legendarnej grupy The Funk Brothers miał 93 lata

Piotr Krajewski
2 min. czytania
06.04.2022 09:52
Zareaguj Reakcja

Joe Messina nie żyje. Amerykański gitarzysta zmarł w wieku 93 lat. Był członkiem zespołu The Funk Brothers, który pojawiał się w nagraniach legendarnej wytwórni Motown Records. Messina współpracował m.in. z Marvinem Gayem, Dianą Ross iThe Supremes czy The Temptations.

Joe Messina
fot. Youtube screen / Musicians Hall of Fame & Museum

Joe Messina nie żyje. Amerykański gitarzysta zmarł 4 kwietnia w wieku 93 lat. Zasłynął z owocnej współpracy z wytwórnią Motown Records. Współtworzył hity dla największych gwiazd lat sześćdziesiątych.

Redakcja poleca

Joe Messina nie żyje. Słynny gitarzysta The Funk Brothers miał 93 lata

Joe Messina zmarł w poniedziałek w swoim domu w Northville w stanie Michigan. Gitarzysta od ponad 10 lat zmagał się z chorobą nerek. Jak ujawnił jego syn w rozmowie z "Detroit Free Press", pomimo ciężkiej choroby muzyk niemal do samego końca pozostawał aktywny muzycznie.

Na początku swojej kariery Messina występował jako gitarzysta w programach telewizyjnych, m.in. "The Soupy Sales Show", gdzie występy dawali Miles Davis i Charlie Parker. Pod koniec lat pięćdziesiątych trafił do wytwórni Motown Records.

Dołączył do popularnego zespołu The Funk Brothers grającego soul, R&B i funk. Przez kilkanaście lat grupa brała udział w nagraniach utworów największych gwiazd – Diany Ross & the Supremes, The Temptations, Marvina Gaye'a czy Steviego Wondera. Współtworzył przeboje "Dancing in the Streets" i "I Can’t Help Myself (Sugar Pie Honey Bunch)" z repertuaru The Four Tops czy "Ain’t Too Proud to Beg" The Temptations.

W 1972 roku Joe Messina odszedł z wytwórni Motown i porzucił grę na gitarze na kilkadziesiąt lat. Muzyk skupił się na rodzinie i rozwijaniu swoich biznesów.

Redakcja poleca

Messina powrócił do muzyki na początku XXI wieku, kiedy The Funk Brothers wznowili działalność na potrzeby dokumentu "Standing in the Shadows of Motown". Za soundtrack do filmu gitarzysta i pozostali muzycy zgarnęli dwie nagrody Grammy w 2003 roku. Następnie zespół wyruszył w kilkuletnią trasę koncertową.

W 2004 roku The Funk Brothers otrzymali Grammy Lifetime Achievement Award, czyli nagrodę za całokształt twórczości. W 2007 roku zostali dołączeni do prestiżowej galerii sław Musicians Hall of Fame and Museum w Nashville, a w 2013 roku odsłonięto ich gwiazdę w najsłynniejszej alei sław w Hollywood.

RadioZET.pl/rollingstone.com