Obserwuj w Google News

Joanna Cortes nie żyje. Słynna śpiewaczka operowa zmarła w wieku 68 lat

2 min. czytania
30.09.2020 13:32
Zareaguj Reakcja

Joanna Cortes nie żyje. Słynna śpiewaczka operowa zmarła w wieku 68 lat. O jej śmierci poinformował Teatr Wielki - Opera Narodowa, z którym artystka była związana od blisko 30 lat.

Joanna Cortes
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Joanna Cortes nie żyje. Śpiewaczka operowa związana od kilkudziesięciu lat z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie zmarła we wtorek, 29 września.

Joanna Cortes nie żyje. Słynna śpiewaczka operowa zmarła w wieku 68 lat

Joanna Cortes zmarła w wieku 68 lat — potwierdził oficjalnie Teatr Wielki Opera Narodowa, który opublikował oświadczenie w mediach społecznościowych.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy dzisiaj wiadomość o śmierci Joanny Cortes — czytamy w komunikacie.

Do wpisu dołączono zdjęcie Joanny Cortes z 1995 roku ze spektaklu „Carmen”, w którym zagrała główną rolę.

Kim była Joanna Cortes?

Joanna Cortes była solistką Teatru Wielkiego - Opery Narodowej od 1992 roku. W ciągu niemal tych 30 lat wykonywała role tytułowe w "Salome" Richarda Straussa, "Tosce" Pucciniego, "Halce" Stanisława Moniuszki, "Fedorze" Umberto Giordano, "Carmen" Georgesa Bizeta. Śpiewała także m.in. partię Lady Makbet w "Makbecie" i Abigaille w "Nabuccu" Verdiego, Adalgizę w "Normie" Vincenzo Belliniego, Zyglindę w "Walkirii" Ryszarda Wagnera oraz Piłę w operze "Ubu Rex" Pendereckiego.

Ukończyła studia z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Kształciła się także w Niemczech i we Włoszech. Zadebiutowała w Operze Wrocławskiej. Pracowała również jako solistka Teatru Wielkiego w Łodzi i Poznaniu. Miała na swoim koncie także współpracę z Teatrem Muzycznym Roma.

Występowała nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Pojawiła się m.in. na deskach nowojorskiej National Grand Opera. Współpracowała też z Krzysztofem Pendereckim.

Joanna Cortes była laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Pierścienia. Otrzymała także odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Mac Davis nie żyje. Wybitny muzyk country i autor hitów Elvisa Presleya miał 78 lat

RadioZET.pl/PAP/PK