Obserwuj w Google News

Jim Steinman nie żyje. Współpracował z Bonnie Tyler, Celine Dion i Meat Loafem

2 min. czytania
21.04.2021 09:00
Zareaguj Reakcja

Jim Steinman nie żyje. Znany kompozytor jest autorem hitów wielu gwiazd. Pisał dla Celine Dion, Bonnie Tyler, Barbry Streisand czy Meat Loafa. Miał 73 lata.

Świeczka
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Jim Steinman to kompozytor, autor tekstów oraz producent muzyczny stojący za hitami wielu topowych artystów. Pracował też jako pianista, piosenkarz oraz aranżer. Był wszechstronny gatunkowo, wyprodukował przeboje rockowe, popowe, jego kompozycje trafiały do musicali oraz filmów. Zmarł w wieku 73 lat.

Jim Steinman nie żyje. Współpracował z Celine Dion i Bonnie Tyler

Steinman zmarł 19 kwietnia 2021 roku, co potwierdził główny lekarz sądowy w Connecticut. Oficjalna przyczyna śmierci artysty nie jest znana, jednak mówi się, że zgon nastąpił w wyniku niewydolności nerek. W 2004 roku muzyk przeszedł udar, którego konsekwencją była chwilowa utrata zdolności mówienia.

Muzyk odszedł w szpitalu w Danbury w Connecticut w wieku 73 lat.

Redakcja poleca

Kompozytor był najbardziej znany ze swojej pracy nad debiutanckim albumem studyjnym Meat Loafa z 1977 roku. "Bat Out of Hell" to jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów, który pokrył się czternastoma platynami. Steinman napisał trzy hity pochodzące z krążka - "Two Out of Three Ain’t Bad", "Paradise by the Dashboard Light" oraz "You Took the Words Right Out of My Mouth".

Jim Steinman nie żyje. Jakie hity zawdzięczamy kompozytorowi?

Artysta jest również autorem największego hitu Meat Loafa "I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That)", który ukazał się w 1993 roku i do dziś jest jedną z najpopularniejszych ballad rockowych na świecie.

Oglądaj

Steinman przyczynił się również do sukcesu czwartego albumu Celine Dion "Falling for You". Artysta skomponował balladę "It's All Coming Back to Me Now", którą pierwotnie wykonywał zespół Pandora Box. Cover Dion jest jedną z najpopularniejszych wersji kompozycji. Utwór w wykonaniu wokalistki znalazł się na 2. miejscu Hot 100 Billboardu w 1996 roku.

Oglądaj

Zmarły kompozytor jest odpowiedzialny także za przebój Bonnie Tyler z 1983 roku. To on napisał hit "Total Eclipse of the Heart", który trafił na piąty album Tyler "Faster Than the Speed of Night".

Oglądaj

Oprócz tego Steinman napisał również "Making Love Out of Nothing at All" Air Supply czy hit Barry'ego Manilowa "Read 'Em and Weep". Barbra Streisand zawdzięcza mu z kolei przebój "Left in the Dark".

Steinman w 2012 roku trafił do Songwriters Hall of Fame.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/Billboard