Obserwuj w Google News

Jan Pilch nie żyje. Perkusista i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie miał 66 lat

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
04.04.2022 08:04

Jan Pilch nie żyje. Znany polski perkusista był także wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 66 lat.

Jan Pilch
fot. Marek Chołoniewski/YouTube

Jan Pilch nie żyje. Odszedł ceniony polski perkusista. Był jazzmanem, twórcą, pedagogiem i wykładowcą. Świetnie odnajdywał się nie tylko w muzyce klasycznej, ale też rozrywkowej. Współpracował między innymi z Grzegorzem Turnauem i Markiem Grechutą.

Jan Pilch nie żyje. Ceniony polski perkusista miał 66 lat

O śmierci Pilcha poinformowała między innymi Małgorzata Jantos z Uniwersytetu Jagielońskiego.

Uważany za jednego z najbardziej wszechstronnych perkusistów w Europie. Z jednej strony jazzman, solista i sideman, z drugiej wykładowca akademicki, profesor Sztuk Muzycznych, wychowawca młodzieży.

Pożegnanie pojawiło się również na stronie Jazz Forum.

Jan Pilch zmarł 2 kwietnia 2022 roku w wieku 66 lat.

5 największych koncertów wszech czasów. Do kogo należy rekord? [ZDJĘCIA]

Jan Pilch nie żyje. Kim był perkusista?

Jan Pilch był wszechstronnym muzykiem o bardzo szerokich zainteresowaniach i wielu talentach. Świetnie odnajdywał się w jazzie, muzyce symfonicznej, ale nie stronił też od rocka. Był pierwszym kierownikiem Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Redakcja poleca

Perkusista zostanie również zapamiętany jako członek wielu grup jazzowych takich jak Laboratorium, Axis, Confirmation, Crossover Ryszarda Szeremety. Współpracował także z zespołami Little Egoists, Digital Jazz czy Markiem Bałatą, Markiem Grechutą, formacją Anawa, Grzegorzem Turnauem czy Stanisławem Sojką.

Jak czytamy na jazzforum.com.pl, artysta od 1994 roku realizował projekt Inside Drumming. Artysta analizował w nim relacje różnych gatunków oraz rodzajów sztuki. Zajmował się np. badaniem funkcji muzyki w teatrze.

Jak mówił w wywiadzie dla Jazz Forum:

Nie umiem się zamknąć w jednym gatunku muzyki. To jest jak oddychanie, jak poruszanie się. Jest mnóstwo gatunków, które mnie interesują, a których jeszcze nie potrafię grać, w które powoli próbuję wchodzić.

Artysta interesował się nowymi dźwiękami. Fascynowała go muzyka klubowa. Chciał cały czas się rozwijać, aby jeszcze skuteczniej docierać do swoich studentów.

RadioZET.pl/Jazz Forum