Obserwuj w Google News

Harrison Birtwistle nie żyje. Wybitny brytyjski kompozytor zmarł w wieku 87 lat

Piotr Krajewski
1 min. czytania
19.04.2022 10:04
Zareaguj Reakcja

Harrison Birtwistle nie żyje. Wybitny brytyjski kompozytor zmarł w wieku 87 lat. Zasłynął z wielu oper i był uznawany za jednego z najważniejszych twórców muzyki klasycznej XX wieku w Wielkiej Brytanii.

Harrison Birtwistle nie żyje. Brytyjski kompozytor zmarł w poniedziałek, 18 kwietnia w swoim domu w angielskim mieście Mere. Artysta miał 87 lat.  articles_double   Harrison Birtwistle
fot. Bridgeman Images/East News

Harrison Birtwistle nie żyje. Brytyjski kompozytor zmarł w poniedziałek, 18 kwietnia w swoim domu w angielskim mieście Mere. Artysta miał 87 lat.

Redakcja poleca

Harrison Birtwistle nie żyje. Wybitny brytyjski kompozytor zmarł w wieku 87 lat

Przyczyna śmierci Harrisona Birtwistle’a nie została ujawniona. W ostatnich miesiącach twórca zmagał się jednak z problemami zdrowotnymi – w 2021 roku przeszedł udar mózgu.

Harrison Birtwistle zasłynął z wielu oper, w których odwoływał się często do mitologii. Do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in. "The Triumph of Time", "The Mask of Orpheus", "Gawain" i "The Minotaur". To właśnie ta ostatnia opera została uznana przez "The Guardian" jako trzecie najlepsze dzieło muzyki klasycznej w tym wieku.

Twórczość kompozytora była określana przez wielu za trudną i ciężką w odbiorze ze względu na swoją niekonwencjonalną i labiryntową strukturę.

Opery Birtwistle były prezentowane w Royal Opera House w Londynie czy Staatsoper Unter den Linden w Berlinie i wykonywane przez słynne orkiestry symfoniczne, m.in. Chicago Symphony Orchestra.

W 1988 roku kompozytor otrzymał tytuł szlachecki. Za swoje zasługi dla muzyki klasycznej został odznaczony m.in. brytyjskim Orderem Towarzyszy Honoru i francuskim Orderem Sztuki i Literatury. Otrzymał również nagrodę Wihuri Sibelius przyznawaną najwybitniejszym twórcom muzyki klasycznej na świecie.

RadioZET.pl/independent.co.uk

Klub 27 Kurt Cobain Amy Winehouse Jim Morrison
10 Zobacz galerię
fot. Courtesy Everett Collection/East News, PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS