Obserwuj w Google News

Guitar Shorty nie żyje. Był legendarnym gitarzystą bluesowym, inspirował Jimiego Hendrixa

Joanna Chojnacka
1 min. czytania
22.04.2022 08:48
Zareaguj Reakcja

Guitar Shorty nie żyje. Muzyk był legendarnym gitarzystą bluesowym z przeszło 60-letnim stażem. Artysta miał duży wpływ na kształtowanie stylu Jimiego Hendrixa. 

Guitar Shorty
fot. jorjunkel/YouTube

Guitar Shorty nie żyje. David William Kearney, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Shorty'ego, był amerykańskim gitarzystą bluesowym, wokalistą oraz autorem tekstów. Artysta nagrywał oraz koncertował od lat 50. i miał ogromny wpływ na kolejne pokolenia gitarzystów.

Guitar Shorty nie żyje. Legendarny gitarzysta miał 87 lat

Jak przekazali mediom przedstawiciele muzyka, Kearney zmarł 20 kwietnia w swoim domu w Los Angeles. Wytwórnia płytowa Alligator, z którą współpracował, oświadczyła, że gitarzysta odszedł z przyczyn naturalnych.

Redakcja poleca

Przez przeszło 60 lat kariery koncertował z artystami takimi jak Ray Charles, Guitar Slim i Sam Cooke.

Oglądaj

Guitar Shorty nie żyje. Kim był artysta?

Młody Kearney chwycił za gitarę pod wpływem swoich idoli - B.B. Kinga, Guitar Slima i T-Bone'a Walkera. Jako nastolatek dołączył do orkiestry Waltera Johnsona, gdzie ze względu na niski wzrost zyskał swój dożywotni przydomek.

Po trasie koncertowej z Samem Cookiem Kearney osiadł w Seattle. Tam poznał młodego, aspirującego gitarzystę - Jimiego Hendrixa, na którego wywarł ogromny wpływ.

Gwiazdy muzyki, które odeszły w 2021 roku. Ich już z nami nie ma [ZDJĘCIA]

Po przeprowadzce do Los Angeles na początku lat 70. Guitar Shorty stał się muzykiem, który regularnie rozgrzewał publiczność przed występami innych legend bluesa. Udało m się poznać wielu idoli z dzieciństwa.

Ostatni album artysty "Trying to Find My Way Back" ukazał się w 2019 roku.

RadioZET.pl/guitarworld.com