Obserwuj w Google News

Fredi, Matti Kalevi Siitonen nie żyje. Muzyk dwa razy reprezentował Finlandię na Eurowizji

1 min. czytania
26.04.2021 12:11
Zareaguj Reakcja

Fredi, Matti Kalevi Siitonen nie żyje. Muzyk dwukrotnie pojawił się na Eurowizji jako reprezentant Finlandii. Artysta zmarł w wieku 78 lat.

Eurowizja
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Fredi, Matti Kalevi Siitonen nie żyje. Mężczyzna był aktorem komediowym, muzykiem, autorem tekstów i prezenterem telewizyjnym. Pseudonim Fredi wybrał ze względu na postać Freda Flinstone'a z popularnych kreskówek. W 1965 roku nagrał swoją pierwszą piosenkę jako Folk Fredi.

Fredi, Matti Kalevi Siitonen nie żyje. Muzyk miał 78 lat

Fińskie media donoszą, że artysta zmarł 23 kwietnia 2021 roku w wieku 78 lat. Nie poznaliśmy oficjalnej przyczyny śmierci muzyka.

W 1967 roku Fredi po raz pierwszy reprezentował Finlandię podczas Eurowizji w Austrii. Wykonał wówczas piosenkę "Varjoon - suojaan". Nie odniósł spektakularnego sukcesu i zajął 12. miejsce. Wrócił na konkurs w 1976 roku do Holandii. Piosenka "Pump-Pump" z kolei zajęła 11. miejsce na 18.

Redakcja poleca

Fredi był autorem wielu hitów popularnych w Finlandii. Nagrywał również fińskie covery znanych utworów takich jak "Whiter Shade of Pale" Procol Harum czy "Starman" Davida Bowiego oraz "Goodbye Yellow Brick Road" Eltona Johna. Artysta założył również znaną grupę komediową Kivikasvot.

Fredi, Matti Kalevi Siitonen. Kim był?

Przez ostatnie lata życia wokalista prowadził w Finlandii własny talk-show, w którym rozmawiał z największymi miejscowymi gwiazdami. Jego żona to Eva-Ritta Siitonen, europosłanka i pierwsza burmistrzyni Helsinek.

Oglądaj

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/Eurowizja.org