Obserwuj w Google News

Festiwale muzyczne z całej Europy wydały wspólne oświadczenie: „Mówimy jednym głosem”

Piotr Krajewski
2 min. czytania
20.03.2020 16:06

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa pojawiło się specjalne oświadczenie wydane przez festiwale muzyczne z całej Europy. Nie mogło wśród nich zabraknąć imprez organizowanych przez agencję Alter Art, czyli Open’er Festival, Kraków Live Festiwal i Orange Warsaw Festival. We wspólnym komunikacie pod nazwą „Festiwale europejskie mówią jednym głosem” organizatorzy wyznają, że obserwują obecną sytuację na świecie i będą wspólnie informować o podjętych decyzjach.

Festiwale muzyczne z całej Europy wydały wspólne oświadczenie mówimy jednym głosem
fot. PAWEL SKRABA/REPORTER/East News

Rozprzestrzenienie się w bardzo krótkim czasie Coronavirusa / COVID-19 postawiło nas wszystkich w sytuacji nadzwyczajnej i niepokojącej. Co gorsza, musimy dbać o naszą wspólnotę nie mogąc być teraz razem.

Jako organizatorzy festiwali wiemy, co społeczność oznacza dla ludzi. Reprezentujemy wydarzenia, które są celebracją życia i jedności. Każdego lata obserwujemy, jak bycie częścią festiwalowej zbiorowości wpływa zarówno na pojedyncze osoby, jak i duże grupy. I wiemy, jakie znaczenie odgrywa muzyka, sztuka i kultura w tym kontekście.

Będąc promotorami festiwali bardzo poważnie podchodzimy do obecnej sytuacji. Uważnie monitorujemy bieżące wydarzenia i wszyscy, jak zawsze, ściśle współpracujemy z władzami i służbami, aby zapewnić najlepsze i najbezpieczniejsze warunki dla festiwalowej społeczności. Dzielimy się doświadczeniami i wiedzą. Jednoczymy się!

W świetle tych faktów i posiadanej wiedzy będziemy obserwować obecną, globalną sytuację zdrowotną w ciągu nadchodzących tygodni i wspólnie informować Was o podjętych decyzjach. Niemniej jednak wszyscy oczekujemy, że będziemy tego lata organizować nasze festiwale. Będziemy zjednoczeni, by uczynić je bezpiecznym doświadczeniem dla festiwalowiczów i świata zewnętrznego. Chodzi o wzięcie odpowiedzialności za wydarzenia i za festiwalowy świat, którego jesteśmy częścią.

Jako największe festiwale, jesteśmy ostatnim ogniwem łańcucha, w którym artyści, kluby, produkcja i wiele innych podmiotów już cierpi z powodu poważnej sytuacji, w której się znajdujemy. Obecne realia dotykają ich tak bardzo, że mogą się nie podnieść, jeśli nie będą mieli możliwości uczestniczenia w wydarzeniach takich jak nasze. Sprawiając, że festiwale odbędą się tego lata, możemy odegrać kluczową rolę w przetrwaniu tej społeczności.

Jesteśmy gotowi wspólnie przyjąć na siebie odpowiedzialność: dla społeczności, muzyki, sztuki i kultury!

RadioZET.pl/mat.prasowe/PK