Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023. Ukraińcy z petycjami do Wołodymyra Zełenskiego, chcą konkursu w Polsce

2 min. czytania
23.05.2022 12:01

Eurowizja 2023. Ukraina wygrała konkurs. Trwają dyskusje, czy kraj podoła organizacji tak dużego wydarzenia w obecnej sytuacji. Powstały petycje, aby konkurs odbył się w Polsce.

Wołodymyr Zełenski
fot. East News

Eurowizja 2023 zgodnie z regulaminem powinna odbyć się w państwie, którego reprezentant wygrał poprzednią edycję konkursu. W tym roku sukces odniosła Kalush Orchestra z Ukrainy, która wykonała w Turynie utwór "Stefania".

Eurowizja 2023. Gdzie odbędzie się konkurs?

Od 24 lutego 2022 roku w Ukrainie trwa wojna. Po atakach Putina państwo doznało ogromnych strat, dlatego pojawiły się wątpliwości, czy Ukraińcy będą w stanie podjąć się organizacji tak dużego przedsięwzięcia w tak trudnym dla historii państwa czasie. W trakcie internetowych dyskusji w mediach pojawiło się oficjalne stanowisko burmistrzymi Sztokholmu. Miasto partnerskie Kijowa wyraziło gotowość pomocy Ukrainie i zorganizowania Eurowizji 2023 u siebie.

Redakcja poleca

Stanowisko w sprawie zabrał też sam prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zapowiedział po wygranej Kalush Orchestra, że postara się zorganizować konkurs w zniszczonym Mariupolu. Pomysł skomentował również Aleksandr Tkachenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Polityk podkreślił, że 67. Konkurs Piosenki Eurowizji na sto procent odbędzie się w Ukrainie.

Eurowizja 2023. Ukraińcy stworzyli petycje do prezydenta

Jak donosi portal Interia, aby można było zorganizować konkurs w danym mieście, na miejscu musi znajdować się działające lotnisko oraz co najmniej 2 tysiące dostępnych pokojów hotelowych. Organizatorzy muszą zapewnić również obiekt, który pomieści 10 tysięcy widzów i zachowa odpowiednie standardy techniczne.

Cały świat trzyma kciuki za szybki koniec wojny i deklaruje pomoc w odbudowie państwa, jednak dyskusje na temat możliwości kraju w kwestii organizacji konkursu już w przyszłym roku nadal trwają. Jacek Kurski zadeklarował, że jeśli tylko ze strony naszych sąsiadów padnie prośba o pomoc - TVP przeprowadzi Eurowizję.

Redakcja poleca

Pomysł Eurowizji 2023 w Polsce spodobał się mieszkańcom Ukrainy. Jak czytamy na portalu Interia, nasi sąsiedzi apelują do prezydenta Zełenskiego o to, aby konkurs odbył się właśnie w Polsce. Na stronie głowy państwa widnieją dwie petycje w tej sprawie. Aktualnie ich poparcie nie jest zbyt duże.

Jak czytamy w apelu do prezydenta:

To Polacy przyjęli większość naszych kobiet, dzieci i starców. Przyjazna Polska zapewniła nam schronienie, pracę, naukę, leczenie, ochronę. Jak możemy podziękować naszym braciom? Biorąc pod uwagę naszą sytuację militarną i gospodarczą, której finansowanie zasadniczo zapewniają nasi europejscy i światowi partnerzy, byłoby celowe i państwowe postanowienie zaproponować naszej zaprzyjaźnionej Polsce organizację finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2023.

RadioZET.pl/Interia