Obserwuj w Google News

Ten kraj nie wystąpi na Eurowizji 2022? Jest oświadczenie: "Brak gwarancji bezpieczeństwa"

Piotr Krajewski
2 min. czytania
12.04.2022 13:00

Eurowizja 2022 bez Izraela? Reprezentant kraju może nie pojawić się w Turynie z powodu "braku gwarancji bezpieczeństwa dla izraelskiej delegacji". Jak poinformowała telewizja publiczna, trwa strajk służb podległych Ministerstwu Spraw Zagranicznych Izraela odpowiadających za ochronę.

Eurowizja 2021
fot. Rex Features/East News

Eurowizja 2022 odbędzie się już w maju. Początkowo w konkursie miało pojawić się 41 państw, ale pod koniec lutego organizatorzy wyrzucili z imprezy Rosję w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

Niewykluczone, że na tegorocznej Eurowizji zabraknie kolejnego kraju. Izraelski nadawca poinformował oficjalnie, że wyjazd delegacji do Turynu stoi pod znakiem zapytania.

Redakcja poleca

Eurowizja 2022: Izrael nie wystąpi w konkursie? "Brak gwarancji bezpieczeństwa"

Eurowizja 2022 bez udziału Izraela? KAN, czyli izraelski nadawca publiczny, opublikował oświadczenie w mediach społecznościowych, w którym potwierdził, że kraj może nie wystąpić w konkursie.

 Na ten moment, ze względu na strajk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który jest odpowiedzialny za protokoły bezpieczeństwa, delegacja izraelska nie weźmie udziału w Eurowizji w Turynie – brzmi komunikat KAN o strajkach, które trwają już od kilku tygodni.

Portal eurowizja.org zwraca uwagę na to, że w przeszłości dochodziło do ataków terrorystycznych na obywateli Izraela, więc kwestia bezpieczeństwa jest kluczowa dla izraelskiej delegacji.

Jak dodaje portal Wiwibloggs, w przypadku nieobecności w Turynie Izrael mógłby ewentualnie wykorzystać zapasowy występ nagrany zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami Konkursu Piosenki Eurowizji. Zeszłoroczni i tegoroczni uczestnicy musieli nagrać tzw. Live-on-tape na wypadek, gdyby reprezentanci zachorowali na COVID-19.

Nie wiadomo jednak, czy Europejska Unia Nadawców wyraziłaby zgodę na taką opcję. Organizatorzy nie wydali jeszcze oficjalnego oświadczenia w kwestii Izraela.

Izrael na Eurowizji 2022. Michael Ben David reprezentantem

Izrael na Eurowizji 2022 reprezentuje Michael Ben David z piosenką "I.M". Jeśli uczestnik pojawi się ostatecznie w konkursie, wystąpi w drugim półfinale (gdzie również zobaczymy Krystiana Ochmana) z drugim numerem startowym.

Izrael wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji aż czterokrotnie. Po raz ostatni kraj zwyciężył w 2018 roku – Netta zajęła 1. miejsce z utworem "Toy".

Michał Szpak Edyta Górniak Cleo
24 Zobacz galerię
fot. AP/East News, Zenon Zyburtowicz/East News, SPUTNIK/EAST NEWS