Obserwuj w Google News

Eurowizja 2021: piosenka Białorusi wyrzucona z konkursu. Łukaszenka komentuje

2 min. czytania
16.03.2021 11:33
Zareaguj Reakcja

Eurowizja 2021 bez Białorusi? Organizator konkursu odrzucił białoruską piosenkę po tym, jak sieć zalała fala negatywnych komentarzy, w których tysiące internautów stwierdziło, ze utwór „Ja nauczu tebia” zespołu Galasy ZMesta narusza regulamin i nawiązuje do polityki, przy okazji gloryfikując rządy Aleksandra Łukaszenki. Na informację o wykluczeniu piosenki zareagował sam prezydent Białorusi i zapowiedział kolejne kroki.

Aleksander Łukaszenka
fot. Maksim Gucheck/SPUTNIK Russia/East News

Eurowizja 2021 odbędzie się już w maju w Rotterdamie. Zeszłoroczny konkurs w Holandii został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna edycja imprezy na pewno się odbędzie.

Choć do Konkursu Piosenki Eurowizji 2021 pozostały jeszcze dwa miesiące, pojawiają się już pierwsze poważne kontrowersje. Europejska Unia Nadawców zdecydowała się usunąć piosenkę Białorusi z listy konkursowych utworów. Pojawiły się zarzuty, że propozycja zawiera aluzje polityczne i chwali reżim Aleksandra Łukaszenki. Prezydent zareagował na decyzję organizatorów.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: Alicja Szemplińska skomentowała wybór Rafała Brzozowskiego. "Przeżywałam to"

Eurowizja 2021: piosenka Białorusi wyrzucona z konkursu. Aleksander Łukaszenka komentuje

Aleksander Łukaszenka skomentował odrzucenie piosenki „Ja nauczu tebia”, która miała reprezentować Białoruś na Eurowizji 2021 w Holandii. Po analizie tekstu organizatorzy postanowili wykluczyć utwór, ponieważ miał nawiązywać do polityki, gloryfikować białoruski reżim i krytykować tamtejsze protesty. Europejska Unia Nadawców zagroziła nawet, że kraj zostanie zdyskwalifikowany, jeśli nie zmodyfikuje tekstu lub nie zgłosi innej piosenki.

Zaczynają naciskać nas z każdej strony. Nawet na Eurowizji. Wyślemy więc inny utwór. Widzicie, to wszystko jest upolitycznione – cytuje słowa Łukaszenki Reuters.

Fala krytyki spadła także na zespół Galasy ZMesta. Okazuje się, że lider Dmitrij Butakow miał niejednokrotnie okazywać wsparcie polityce Łukaszenki i krytykować białoruską opozycję oraz protestujących obywateli.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: zagranica komentuje piosenkę Rafała Brzozowskiego. "Śpiewam to cały dzień"

Na ten moment nie wiadomo, kiedy pojawi się nowa piosenka Białorusi na Eurowizję 2021. Warto dodać, że jeszcze przed publikacją pierwszego utworu białoruska opozycja, w tym Swiatłana Cichanouska, żądała usunięcia nadawcy publicznego z Europejskiej Unii Nadawców, a także odebrania praw do transmisji konkursu.

Białoruś zadebiutowała na Eurowizji w 2004 roku i do tej pory wystąpiła łącznie 16 razy w konkursie. Kraj nigdy nie wygrał imprezy – najlepszy wynik Białorusi to 6. miejsce w 2007 roku.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: Rafał Brzozowski walczy z hejtem. Prezenter TVP odpowiada internautom

Eurowizja 2021: kiedy i gdzie odbędzie się konkurs, kto reprezentuje Polskę?

Eurowizja 2021 odbędzie się w Holandii. Organizatorzy ujawnili termin Konkursu Piosenki Eurowizji. Impreza zostanie zorganizowana w dniach 18-22 maja 2021 roku w Rotterdamie.

Telewizja Polska ujawniła, że reprezentantem Polski na Eurowizji 2021 będzie Rafał Brzozowski z piosenką „The Ride”.

Zobacz także:  Elżbieta Zapendowska ostro o singlu Brzozowskiego na Eurowizję. "Najmniejszych szans"

RadioZET.pl/Reuters,plejada.pl