Obserwuj w Google News

Eurowizja 2020: arena konkursu zamieniona na szpital dla zakażonych koronawirusem [WIDEO]

Piotr Krajewski
2 min. czytania
16.04.2020 12:19

Eurowizja 2020 została odwołana. Tegoroczny konkurs miał odbyć się w arenie w Rotterdamie. W związku z odwołaniem imprezy hala Rotterdam Ahoy została przekształcona na szpital dla pacjentów z koronawirusem. Tak dziś wygląda miejsce, gdzie miała odbyć się Eurowizja 2020.

Eurowizja 2020 arena Rotterdam Ahoy zamieniona na szpital dla zakażonych koronawirusem wideo
fot. Rex Features/East News

Eurowizja 2020: arena konkursu w Rotterdamie zamieniona na szpital dla pacjentów z koronawirusem

Eurowizja 2020 nie odbędzie się w związku z pandemią koronawirusa. Konkurs został odwołany po raz pierwszy w swojej ponad 60-letniej historii.

Reprezentanci 41 państw, w tym Polski, mieli wystąpić w maju w arenie Rotterdam Ahoy w  Holandii. Pandemia koronawirusa sprawiła, że władze miasta postanowiły stworzyć w nowoczesnej hali tymczasowy szpital dla pacjentów zarażonych wirusem. Na terenie budynku zainstalowano niemal 700 łóżek. Lekarze i pielęgniarki mają zacząć przyjmować chorych już od najbliższego poniedziałku.

Zbudowaliśmy to w ciągu ostatnich dwóch tygodni i właśnie organizujemy wszystkich lekarzy oraz pielęgniarki, którzy mają rozpocząć tutaj pracę— poinformował w rozmowie z Reuters Hugo Keuzekamp, dyrektor tymczasowej placówki zlokalizowanej w hali.

Spekuluje się jednak, że hala Rotterdam Ahoy nie będzie musiała przyjmować pacjentów z koronawirusem, ponieważ sytuacja w szpitalach w Holandii szczęśliwie się poprawia. Jak podaje Reuters, w ostatnich dniach liczba nowych pacjentów w holenderskich placówkach ustabilizowała się i nie przekracza dziennie 200 osób.

Byłaby to dobra wiadomość, ponieważ oznaczałoby to, że nasz system opieki zdrowotnej stawia opór — powiedziała Saskia Baas, pracownik służby zdrowia z Rotterdamu.

Od początku epidemii w Holandii odnotowano ponad 28 tysięcy przypadków zakażeń. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 3134.

Eurowizja 2021: kiedy i gdzie się odbędzie?

Nie ujawniono na ten moment szczegółowych informacji o  Eurowizji 2021. Nie wiadomo więc, kiedy i gdzie odbędzie się przyszłoroczny konkurs. W oświadczeniu organizatorzy poinformowali jednak, że będą prowadzić rozmowy z holenderskim nadawcą i władzami Rotterdamu, aby Eurowizja 2021 odbyła się właśnie w tym mieście.

Organizatorzy podjęli decyzję, że w Eurowizji 2021 nie będą mogły wziąć udziału piosenki wybrane na konkurs w 2020 roku. Wiele państw potwierdziło już jednak, że w przyszłym roku wyśle tych samych reprezentantów. Mowa m.in. o Ukrainie, Bułgarii, Hiszpanii czy Holandii.

Nie wiadomo, czy w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 zobaczymy  Alicję Szemplińska, która miała reprezentować Polskę w tym roku z piosenką „Empires”. Telewizja Polska nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.

 

RadioZET.pl/Reuters/PK