Obserwuj w Google News

Eurowizja 2020: Węgry rezygnują z udziału. Powodem wspieranie LGBT+? Jest komentarz rządu

Piotr Krajewski
2 min. czytania
29.11.2019 12:03

Na Eurowizji 2020 nie zobaczymy Węgier. Kraj oficjalnie zrezygnował z udziału w przyszłorocznej imprezie, która odbędzie się w Holandii. Jak informuje brytyjski The Guardian, Węgry nie wystąpią na Eurowizji 2020, ponieważ zdaniem władz konkurs jest „zbyt gejowski”.

Eurowizja 2020 Węgry rezygnują z udziału powodem wspieranie LGBT+ jest komentarz rządu
fot. AP/Associated Press/East News, HOLLANDSE HOOGTE/East News

Eurowizja 2020: Węgry rezygnują z udziału, ponieważ konkurs jest „zbyt gejowski”?

Węgry nie wystąpią na Eurowizji 2020. Decyzja o rezygnacji z udziału zaskoczyła wielu eurowizyjnych fanów, ponieważ kraj pojawiał się w konkursie nieprzerwanie od 2011 roku i tylko raz nie zdołał awansować do finału.

>>  Eurowizja 2020: znana piosenkarka reprezentantką Polski? Jest komentarz artystki

Choć Węgry oficjalnie nie poinformowały, dlaczego wycofują się z Eurowizji 2020, The Guardian miał dotrzeć do jednej z osób pracujących w węgierskiej telewizji publicznej, która opowiedziała o prawdziwych powodach rezygnacji.

Jak informuje brytyjski dziennik, Węgry nie wezmą udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020Holandii, ponieważ prawicowy rząd Viktora Orbana jest przeciwny wartościom, które promuje ta słynna impreza. Władze uważają, że Eurowizja jest „zbyt gejowska”, a Węgry nie chcą wspierać środowisk LGBT+.

Portal TVN24.pl dodaje, że kilka miesięcy temu spiker Zgromadzenia Narodowego w Budapeszcie porównał adopcję dzieci przez pary jednopłciowe do pedofilii, a pewien komentator prorządowej telewizji nazwał Eurowizję „flotą homoseksualistów” i stwierdził, że udział w tej imprezie to „uszczerbek na zdrowiu całego państwa”.

Zoltán Kovács, rzecznik rządu Węgier, poinformował na Twitterze, że wspomniane informacje to fake news. Nie zdecydował się jednak wyjaśnić, dlaczego Węgry nie wystąpią na Eurowizji 2020.

Eurowizja 2020: kiedy i gdzie odbędzie się konkurs?

Eurowizja 2020 odbędzie się w dniach 12-16 majaRotterdamie. Konkurs zostanie zorganizowany w Holandii dzięki wielkiemu zwycięstwu Duncana Laurence’a na Eurowizji 2019 w Izraelu.

25-letni artysta zwyciężył w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 z piosenką „Arcade”. To pierwsze zwycięstwo Holandii w tej imprezie od 44 lat.

>> Eurowizja 2020: pełna lista państw, które wystąpią w Holandii. Dwa kraje zrezygnowały

RadioZET.pl/theguardian.com,tvn24.pl/PK