Obserwuj w Google News

Tak wyglądał najlepszy występ Polski na Eurowizji. Edyta Górniak oczarowała Europę [WIDEO]

2 min. czytania
08.05.2022 07:30
Zareaguj Reakcja

Najlepszym wynikiem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji jest 2. miejsce. Zdobyła je Edyta Górniak z piosenką „To nie ja”. Od tamtego momentu minęło już 28 lat, a wciąż żaden z późniejszych reprezentantów Polski nawet nie zbliżył się do tego osiągnięcia. Na RadioZET.pl możecie zobaczyć słynny występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994.

Edyta Górnaik Eurowizja 1994
fot. Youtube (e-gorniak.com Edyta Górniak)

Eurowizja 2022 odbywa się w dniach 10-14 maja. Najsłynniejszy konkurs piosenki na świecie nie zawsze jest jednak szczęśliwy dla Polski. Nasz kraj jeszcze nigdy nie wygrał imprezy, ale podczas jednej edycji był naprawdę blisko. Wszystko za sprawą Edyty Górniak, która zajęła 2. miejsce.

Redakcja poleca

Edyta Górniak — Eurowizja 1994: najlepszy polski występ i najwyższe miejsce Polski w historii

Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku. Naszą pierwszą reprezentantką była 21-letnia wówczas Edyta Górniak z utworem „To nie ja”.

Młodziutka artystka pojawiła się na scenie w irlandzkim Dublinie w skromnej, białej sukience. Minimalistyczny i czarujący występ oraz świetny wokal na żywo Edyty Górniak zrobiły ogromne wrażenie na jurorach, a debiutująca w Konkursie Piosenki Eurowizji Polska zajęła 2. miejsce, zdobywając aż 166 punktów. Nasz kraj przegrał jedynie z gospodarzami imprezy, czyli Irlandią.

Zobacz także:  Eurowizja: 15 ciekawostek na temat słynnego konkursu, o których możesz nie wiedzieć

Fenomenalny polski występ sprawił, że Edytą Górniak zachwycili się dziennikarze z całej Europy. Jak podaje portal „Party”, niemieckie media pisały m.in. „pojawiła się nowa artystka z Polski o wyglądzie i głosie anioła”.

Wynik Górniak wciąż pozostaje najlepszym rezultatem Polski w całej historii naszych startów w Konkursie Piosenki Eurowizji. Później tylko dwukrotnie Polakom udało się znaleźć w pierwszej dziesiątce Eurowizji — 7. miejsce Ich Troje w 2003 roku i 8. miejsce Michała Szpaka w 2016 roku.

Rozwiąż  QUIZ: Polska na Eurowizji. Jak dobrze znasz polskie piosenki?

Eurowizja: 5 najgorszych polskich występów w historii. Raz zajęliśmy ostatnie miejsce [WIDEO]

RadioZET.pl/PK