Obserwuj w Google News

Die Antwoord oskarżeni o molestowanie i przemoc przez syna. Po miesiącu duet wydał oświadczenie

3 min. czytania
25.05.2022 11:25
Zareaguj Reakcja

Die Antwoord zostali oskarżeni przez swojego adoptowanego syna o molestowanie oraz przemoc. Po miesiącu artyści wydali oficjalne oświadczenie, w którym komentują sprawę.

Die Antwoord
fot. AFP/EAST NEWS

Die Antwoord pod koniec kwietnia 2022 roku zostali oskarżeni przez swojego adoptowanego syna o liczne nadużycia. Gabriel "Tokkie" du Preez i jego siostra trafili do domu Yolandi Visser (Anri du Toit) oraz Ninji (Watkin Jones) w 2010 roku. Chłopak opowiedział w wywiadzie dla News24, że miejsce nie sprzyjało dorastaniu.

Die Antwoord oskarżeni o przemoc i molestowanie przez adoptowanego syna

Tokkie opowiedział w rozmowie z mediami, że członkowie Die Antwoord zrobili z niego niewolnika. Para miała zmuszać go do nagrywania filmów, rozbierania się na ich oczach, w domu miano też wyśmiewać jego biologiczną matkę.

Redakcja poleca

Chłopak twierdzi, że jego adopcyjna matka wymagała od niego opieki, kiedy pijana i naga wymiotowała w swojej sypialni. 20-latek wśród licznych zarzutów poinformował media także o tym, że duet podawał rodzeństwu alkohol i narkotyki oraz wielokrotnie narażał ich zdrowie i życie.

Die Antwoord odnieśli się do oskarżeń adoptowanego syna

Po miesiącu od ukazania się szokującego wywiadu Yolandi Visser i Ninja zabrali głos w sprawie. W mediach społecznościowych zespołu ukazało się oświadczenie, w którym artyści bronią się przed zarzutami.

Die Antwoord utrzymuje, że za powstanie i publikację wywiadu odpowiada Ben Crossman, który mści się na parze za wyrzucenie z zespołu.

Ben pracował dla nas jako kamerzysta na trasie koncertowej, dopóki nie został zwolniony, kiedy zawsze przychodził do pracy naćpany. Od tego czasu Ben poświęca całe swoje życie na wymyślaniu, jak zaszkodzić Die Antwoord. Spędza całe dnie na tworzeniu insynuacji, które sprawią, że wyjdziemy na złych ludzi.

Jak czytamy dalej, Crossman miał złożyć zeznania przeciwko parze na policji.

Ben nie ma od lat kontaktu z Die Antwoord ani z naszą córką. Niedawno udał się na policję we Francji i złożył oświadczenie pod przysięgą, że nastolatka jest w niebezpieczeństwie i musi zostać usunięta spod naszej opieki. Potem Ben skontaktował się z placówką socjalną.

Para odniosła się także bezpośrednio do ich relacji z adopcyjnym synem.

Kiedy Tokkie dorósł i zaczął brać narkotyki, przestaliśmy wspierać go finansowo. Niedługo po tym Ben Crossman skontaktował się z chłopakiem i zaczął z nim pracować nad stworzeniem fałszywej historii o "strasznym życiu" Tokkiego w Die Antwoord. Film umożliwia widzom przekazywanie Tokkiemu pieniędzy "na remont domu". Jednak on przeznacza te środki na zakup narkotyków, a bezrobotny Ben na życie.

Jak podkreśla Ninja i Yolandi:

Sytuacja rodzinna Tokkiego jest bardzo trudna. Robiliśmy co w naszej mocy, aby mu pomóc, niestety nie możesz pomóc komuś, kto nie przyjmuje pomocy. Namawiamy Tokkie do poszukania profesjonalnej pomocy.

Muzycy podkreślają, że dzieciom w ich domu nie działa się krzywda, a "nasłane" przez byłego współpracownika służby nie odnotowały u Die Antwoord żadnych nieprawidłowości.

Kiedy służby socjalne odwiedziły dom Die Antwoord, stwierdziły, że dziewczyna jest całkowicie bezpieczna, że wszystko jest w porządku i nie ma powodów do obaw.

Dzisiaj Preez ma 20 lat i nie mieszka już ze znanym duetem. Jego 13-letnia siostra również opuściła dom gwiazd i zamieszkała z rodziną w Johannesburgu.

Jeśli doświadczyłeś/łaś przemocy fizycznej lub psychicznej, pamiętaj, że możesz poszukać pomocy. Poniżej publikujemy listę numerów telefonów, które mogą ułatwić Ci, zrobić pierwszy krok. 

Pomoc dla ofiar przemocy

  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002 -telefon pracuje całodobowo
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” - tel. 22 668 70 00 (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)
  • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy - tel. 600 070 717 (codziennie / całodobowo)
  • Telefon zaufania – Centrum Praw Kobiet - 22 621 35 37 (czwartki od 12.00 do 18.00 telefoniczny dyżur prawny)
  • Telefon Interwencyjny – Centrum Praw Kobiet - 600 070 717 - całodobowy
  • Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele- 800 280 900 Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00.