Obserwuj w Google News

Coolio nie żyje. Raper otrzymał Grammy za hit "Gangsta's Paradise"

2 min. czytania
29.09.2022 07:19
Zareaguj Reakcja

Coolio nie żyje. Raper jest współtwórcą wielkiego hitu z lat 90. "Gangsta's Paradise" i zdobywcą nagrody Grammy. Artysta miał 59 lat.

Coolio
fot. Damairs Carter/MediaPunch/Associated Press/East News

Coolio nie żyje. Amerykański raper, kompozytor oraz aktor tak naprawdę nazywał się Artis Leon Ivey Jr. Jest najbardziej znany z hitu "Gangsta's Paradise" wydanego w sierpniu 1995 roku. W utworze gościnnie wystąpił piosenkarz L.V. Kawałek trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu "Młodzi gniewni".

Coolio nie żyje. Autor hitu "Gangsta's Paradise" miał 59 lat

Jak donosi TMZ, artysta zmarł w domu swojego przyjaciela. Raper poszedł do łazienki i długo z niej nie wychodził. Zaniepokojony znajomy artysty otworzył drzwi do pomieszczenia i zobaczył muzyka leżącego na podłodze.

Redakcja poleca

W zeszłym tygodniu Coolio grał w Chicago, latem można było zobaczyć go na występach w Ameryce Południowej i Europie. Przyczyna śmierci rapera nie jest znana. Artysta miał 59 lat.

Coolio nie żyje. Kim był raper?

Coolio urodził się jako Artis Leon Ivey Jr. w Pensylwanii. Na początku lat 90. wydawał kawałki, które nie osiągnęły dużego sukcesu. Wszystko zmieniło się w 1994 roku za sprawą "Fantastic Voyage". Rapowy remake piosenki z 1979 roku spędził 5 tygodni na 3. miejscu listy Billboard Hot 100.

Rok później artysta wydał swój największy hit znany dzisiaj na całym świecie. "Gangsta's Paradise" przyniosło raperowi nagrodę Grammy za najlepszy rapowy występ solowy, dwie nagrody MTV Video Music Awards oraz nagrodę Billboard Music Award.

Oglądaj

Singiel sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy w Stanach, Wielkiej Brytanii i Niemczech. W utworze słychać sample z utworu Steviego Wondera "Pastime Paradise" z albumu "Songs in the Key of Life". To jeden z niewielu kawałków Coolio, który nie zawiera wulgaryzmów.

Piosenka trafiła do filmu "Młodzi gniewni" z Michelle Pfeiffer.

Muzyk nie powtórzył sukcesu swoimi kolejnymi wydawnictwami. W późniejszym czasie próbował swoich sił jako aktor. Wystąpił między innymi w serialu "Sabrina nastoletnia czarownica" oraz pilocie "Vegas High". Brał także udział w reality show "Big Brother".

RadioZET.pl/Deadline