Obserwuj w Google News

Chris Barber nie żyje. Legendarny brytyjski muzyk jazzowy miał 90 lat

1 min. czytania
03.03.2021 14:49
Zareaguj Reakcja

Chris Barber nie żyje. Legendarny brytyjski muzyk jazzowy zmarł w wieku 90 lat. Był multiinstrumentalistą znanym ze współpracy z największymi gwiazdami, m.in. Paulem McCartneyem.

Chris Barber
fot. Brian Foskett/National Jazz Archive/Image State/East News

Chris Barber nie żyje. Legenda brytyjskiego jazzu zmarła we wtorek, 2 marca w wieku 90 lat. Był inspiracją dla wielu znanych muzyków i zespołów, m.in. The Beatles, The Rolling Stones i Erica Claptona.

Chris Barber nie żyje. Legendarny brytyjski muzyk jazzowy miał 90 lat

Śmierć Chrisa Barbera potwierdziła jego wytwórnia płytowa The Last Music Company. Jak informuje Daily Mail, muzyk zmagał się w ostatnich latach życia z demencją. Potwierdzono, że 90-latek zmarł we śnie.

Chris Barber był legendarną postacią brytyjskiego jazzu. Grał na wielu instrumentach, ale zasłynął przede wszystkim z gry na puzonie. Był także uznawany za jednego z „Trzech B” – razem z Ackerem Bilkiem i Kennym Ballem zdefiniowali tradycyjny brytyjski jazz.

Zobacz także:  Bunny Wailer nie żyje. Legenda muzyki reggae zmarła w wieku 73 lat

Tworzona przez niego w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych muzyka zainspirowała gwiazdy, m.in. The Beatles, The Rolling Stones i Erica Claptona.

Barber słynął z gatunku skiffle, który wkrótce stał się niezwykle popularny w Wielkiej Brytanii i zrewolucjonizował brytyjski pop oraz rock. Pod koniec lat sześćdziesiątych muzyk współpracował m.in. z Paulem McCartneyem.

Za wybitne zasługi dla brytyjskiej muzyki w 1991 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.

Zobacz także:  Sean Kennedy nie żyje. Gitarzysta zmarł w wieku zaledwie 35 lat

RadioZET.pl/interia.pl,dailymail.co.uk