Obserwuj w Google News

C.W. McCall nie żyje. Był autorem hitu "Convoy"

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
04.04.2022 08:33

C.W. McCall nie żyje. Muzyk był najbardziej znany ze swojego hitu "Convoy", który jako singiel sprzedał się w 2 milionach egzemplarzy. Artysta chorował na raka.

C. W. McCall
fot. AwardsShowNetwork/YouTube

C.W McCall nie żyje. Muzyk William Dale Fries Jr znany wszystkim pod pseudonimem był amerykańskim piosenkarzem, działaczem oraz politykiem.

C.W McCall nie żyje. Muzyk miał 93 lata

O śmierci artysty poinformował "Washington Post". McCall zmarł 1 kwietnia w stanie Kolorado w wieku 93 lat. Jak donoszą zagraniczne media, twórca chorował na raka.

Redakcja poleca

Muzyk przez wiele lat pracował w reklamie. Postać C.W. McCalla wymyslił właśnie do spotu reklamowego w 1973 roku. Reklama Old Home Bread zdobyła nagrodę Clio oraz zapoczątkowała całkiem nowy etap w karierze artysty, który zaczął wcielać się w postać wyjętego spod prawa kierowcę ciężarówki.

Oglądaj

C.W McCall nie żyje. Kim był autor hitu "Convoy"?

W 1975 roku McCall wydał swój największy przebój "Convoy", który szybko stał się numerem na listach przebojów. Singiel sprzedał się w ponad dwóch milionach egzemplarzy. W 1978 roku nakręcono film o tym samym tytule oparty na piosence McCalla, W produkcji zagrał Kris Kristofferson, Ali McGraw oraz Ernest Borgnine.

McCall angażował się także politycznie. W latach 80. śpiewał o kryzysie zakładników w Iranie, nieco później poruszył temat tzw. incydentu Pine Tar - podczas meczu baseballowego w 1983 roku George Brett został oskarżony o użycie zbyt dużej ilości smoły sosnowej, przez co rozgrywkę wygrała drużyna Yankees.

Artysta w 1986 roku został burmistrzem miasta Ouray w stanie Kolorado. Swoje stanowisko zajmował przez sześć lat.