Obserwuj w Google News

Anna Pawluśkiewicz nie żyje. "Prześliczna wiolonczelistka" z piosenki Skaldów miała 74 lata

1 min. czytania
18.03.2021 09:54
Zareaguj Reakcja

Anna Pawluśkiewicz, słynna wiolonczelistka z zespołu Anawa Marka Grechuty, zmarła 17 marca w Krakowie. Informację o śmierci przekazała "Gazeta Krakowska". Artystka miała 74 lata. 

Anna Pawluśkiewicz nie żyje
fot. Shutterstock

Anna Pawluśkiewicz nie żyje. "Prześliczna wiolonczelistka" z piosenki zespołu Skaldowie zmarła nad ranem 17 marca 2021 r. w Krakowie. Jak podaje "Gazeta Krakowska" przyczyną śmierci Anny Pawluśkiewicz był rozległy udar. 

Anna Pawluśkiewicz nie żyje. Zmarła wiolonczelistka z zespołu Anawa

Anna Pawluśkiewicz z domu Wójtowicz przez cztery lata występowała w zespole Anawa Marka Grechuty. Nagrała z grupą trzy pierwsze płyty. To jej został poświęcony utwór Wojciecha Młynarskiego "Prześliczna wiolonczelistka" z 1968 r., wykonywany przez zespół Skaldowie. 

Zainspirowany jej grą i urodą nazwał ją "prześliczną wiolonczelistką" i umieścił w swym tekście do słynnej piosenki Skaldów pod tym samym tytułem z 1968 roku. W ten sposób unieśmiertelnił krakowską instrumentalistkę. Co ciekawe w teledysku do "Prześlicznej wiolonczelistki" w tytułową bohaterkę wcieliła się młoda aktorka Ewa Szykulska. Anna Wójtowicz pojawiła się z kolei w klipie do "Nie dokazuj" - wspomina "Gazeta Krakowska".

Pawluśkiewicz przerwała karierę muzyczną w latach 70., kiedy poświęciła się rodzinie. Poślubiła brata Jana Kantego Pawluśkiewicza i urodziła dwóje dzieci. Wiolonczelistkę można było zobaczyć w wielu nagraniach zespołu Anawa m.in. w rzeczonym teledysku "Nie dokazuj".