Obserwuj w Google News

Andrzej Korzyński nie żyje. Polskie gwiazdy żegnają twórcę: "Mój ukochany kompozytor"

Piotr Krajewski
2 min. czytania
19.04.2022 08:13

Andrzej Korzyński nie żyje. Informacja o śmierci kompozytora pojawiła się w poniedziałek i wstrząsnęła nie tylko fanami muzyki, ale również polskimi gwiazdami. Poruszające wpisy opublikowali m.in. Ralph Kaminski i Małgorzata Ostrowska.

Andrzej Korzyński
fot. Jakub Kaminski/East News

Andrzej Korzyński nie żyje. Kompozytor, pianista, aranżer i autor muzyki filmowej zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat. Był twórcą muzyki do wielu kultowych polskich filmów, m.in. "Akademii Pana Kleksa", "Człowieka z marmuru" czy "Na srebrnym globie". Stworzył też znane polskie przeboje – "Do łezki łezka" Maryli Rodowicz, "Meluzyna" Małgorzaty Ostrowskiej czy "Motylem jestem" Ireny Jarockiej.

Redakcja poleca

Andrzej Korzyński nie żyje. Gwiazdy żegnają polskiego kompozytora

Śmierć Andrzeja Korzyńskiego wstrząsnęła fanami muzyki. Artysta zasłynął ze współpracy z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Czesławem Niemenem, Marylą Rodowicz, Zdzisławą Sośnicką, Niebiesko-Czarnymi, Violettą Villas, Dwa Plus Jeden czy Ireną Jarocką.

Poruszające wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wiele polskich gwiazd. Kompozytora pożegnała Małgorzata Ostrowska.

Kochani, odszedł Andrzej Korzyński - wspaniały kompozytor i człowiek, który napisał wiele pięknych piosenek, a dla mnie, dwa wielkie przeboje »Meluzynę« i »Podróż w krainę baśni«! Szok i niedowierzanie… Nie tak miały wyglądać te święta… Żegnaj Andrzeju. Do zobaczenia gdzieś tam w krainie baśni… Moje kondolencje dla rodziny – napisała artystka.

Na śmierć Korzyńskiego zareagował także m.in. Ralph Kaminski. Wokalista nazwał go swoim "ukochanym kompozytorem".

Zmarł mój ukochany kompozytor Andrzej Korzyński. Panie Andrzeju dziękuję za ogrom inspiracji! – brzmi wpis Kaminskiego.

Kim był Andrzej Korzyński?

Andrzej Korzyński skomponował wiele przebojów polskiej muzyki rozrywkowej lat sześćdziesiątych. W następnych latach rozpoczął współpracę z kolejnymi artystami, a w 1983 roku wymyślił postać Franka Kimono, w którego wcielił się Piotr Fronczewski, dla którego Korzyński komponował piosenki.

Był kompozytorem popularnych przebojów, między innymi "Żółte kalendarze", "Do łezki łezka", "Motylem jestem", "Szparka sekretarka", "Domek bez adresu". W latach siedemdziesiątych założył Arp Life, pierwszą polską grupę grającą muzykę elektroniczną.

Zasłynął jako twórca muzyki do ponad 150 filmów i seriali. Jego utwory pojawiły się m.in. w produkcjach Andrzeja Wajdy ("Wszystko na sprzedaż", „Polowanie na muchy”, „Brzezina”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Panna Nikt”), Andrzeja Żuławskiego („Trzecia część nocy”, „Diabeł”, "Na srebrnym globie"), Sylwestra Chęcińskiego („Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, "Wielki Szu") czy w filmach "W pustyni i w puszczy" Władysława Ślesickiego i "Akademii Pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego.

Za swoje zasługi Andrzej Korzyński został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

RadioZET.pl/PAP/Luiza Łuniewska