Obserwuj w Google News

Andrew Woolfolk nie żyje. Członek legendarnego zespołu Earth, Wind & Fire miał 71 lat

2 min. czytania
27.04.2022 08:36
Zareaguj Reakcja

Andrew Woolfolk nie żyje. Amerykański saksofonista i członek zespołu Earth, Wind & Fire zmarł w wieku 71 lat. Zasłynął z przebojów "September", "Shining Star" czy "Boogie Wonderland". Od kilku lat Andrew Woolfolk zmagał się z chorobą.

Andrew Woolfolk Philip Bailey
fot. Andrew Woolfolk po prawej stronie (Instagram screen / philipbaileyewf)

Andrew Woolfolk nie żyje. Słynny amerykański saksofonista, który zdobył popularność jako członek popularnej grupy Earth, Wind & Fire, zmarł 24 kwietnia w wieku 71 lat. Ciężko chorował.

Redakcja poleca

Andrew Woolfolk nie żyje. Saksofonista i członek Earth, Wind & Fire zmarł w wieku 71 lat

O śmierci Andrew Woolfolka poinformował Philip Bailey, wokalista i muzyk Earth, Wind & Fire. Dokładna przyczyna zgonu saksofonisty nie została ujawniona, ale kolega z zespołu przekazał, że 71-latek zmagał się z ciężką chorobą. Od kilku lat miał mieszkać w domu opieki.

Poznałem go w liceum. Szybko zostaliśmy przyjaciółmi i kolegami z zespołu. (…) Wielki talent. Zabawny człowiek. Ambitny. Bystry. Zawsze trzymający fason. Booski… Do zobaczenia po drugiej stronie, przyjacielu – napisał Bailey w social mediach.

Kim był Andrew Woolfolk?

Andrew Woolfolk dołączył do Earth, Wind & Fire w 1973 roku i występował w formacji do 1993 roku. Nagrodzona sześcioma nagrodami Grammy grupa jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów w historii, a ich muzyka łącząca w sobie wiele gatunków (pop, R&B, soul, jazz, disco) stała się ponadczasowa.

Redakcja poleca

W zespole grał nie tylko na saksofonie, ale również na flecie i perkusji. Był jednym z twórców kultowych przebojów Earth, Wind & Fire, m.in. "September", "Shining Star", "Let’s Groove", "Fantasy", "Sing a Song" czy "Boogie Wonderland".

Andrew Woolfolk pracował także jako muzyk sesyjny i koncertowy. Współpracował m.in. z Philem Collinsem, Twennynine czy Level 42. W 2000 roku za zasługi dla rozwoju muzyki muzyk i pozostali członkowie Earth, Wind & Fire zostali wprowadzeni do prestiżowej galerii sław Rock and Roll Hall of Fame.

John Lennon Selena Andrzej Zaucha
10 Zobacz galerię
fot. AFP/East News, Polaris/East News, Youtube screen (Andrzej Zaucha)

RadioZET.pl/variety.com