Obserwuj w Google News

Nirvana z nowym utworem 27 lat po śmierci Kurta Cobaina. To projekt "Zaginione taśmy z Klubu 27"

2 min. czytania
07.04.2021 17:56
Zareaguj Reakcja

Nirvana po 27 latach od śmierci Kurta Cobaina doczekała się "nowej" kompozycji. Utwór stworzyła sztuczna inteligencja wykorzystana w projekcie "Zaginione taśmy z Klubu 27".

Kurt Cobain
fot. Video grab/Ferrari Press/East News

Nirvana to kultowa grupa grunge'owa założona pod koniec lat 80., która swoim albumem "Nevermind" zrewolucjonizowała świat rocka i muzyki popularnej. Zespół przestał istnieć po samobójczej śmierci lidera formacji, Kurta Cobaina. Muzyk zastrzelił się w 1994 roku.

Od tamtego czasu mija już 27 lat. Żaden fan Nirvany nie spodziewał się, że usłyszy jeszcze kiedykolwiek nowy utwór grupy. Pozostali muzycy zdecydowali, że kontynuowanie działalności pod szyldem Nirvany nie ma sensu, a Dave Grohl założył całkiem nową formację Foo Fighters, która wkrótce osiągnęła duży sukces. Jednak XXI wiek nie przestaje zaskakiwać możliwościami.

Nirvana z nowym utworem. Powstał 27 lat po śmierci Kurta Cobaina

Over the Bridge, organizacja z siedzibą w Toronto zajmuje się zwiększaniem świadomości na temat problemów psychicznych w społeczności muzyków. Instytucja stworzyła inicjatywę "Zaginione taśmy Klubu 27". Przy użyciu sztucznej inteligencji, organizacja tworzy "nowe" kompozycje, które mogłyby znaleźć się na płytach znanych twórców.

Redakcja poleca

W projekcie pojawią się "nowe" utwory artystów takich jak Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Jim Morrison czy Amy Winehouse. Wszystkich muzyków łączy przedwczesna śmierć oraz problemy z używkami lub kontrolą własnych emocji.

Dzięki sztucznej inteligencji powstanie aż 30 piosenek wybranych artystów. Jedna z nich to "Drowned in the Sun", która odzwierciedla styl Nirvany i Kurta Cobaina.

Oglądaj

Sean O'Connor z Over the Brigde w rozmowie z Rolling Stone wyjaśnił, że do tworzenia "nowej" muzyki jego pracownicy użyli programu Google'a - Magenta, który analizuje poprzednie piosenki danych artystów i tworzy na ich podstawie kolejne kompozycje. Przedstawiciel firmy przyznał, że "nowe" nagrania w stylu Nirvany były najtrudniejsze do zrealizowania.

"Zwykle w tych piosenkach występuje ściana dźwięku. W ich kompozycjach jest mniej wspólnego pierwiastka, który można by było zidentyfikować i byłby punktem zaczepienia. Brakowało tego dużego fragmentu katalogu, z którego sztuczna inteligencja mogłaby się nauczyć tego stylu i stworzyć na tej podstawie coś nowego." - wyjaśnił O'Connor.

Klub 27. Czym jest? Kto do niego należy?

Klub 27 to nazwa, którą określa się muzyków zmarłych w wieku 27 lat. Termin utarł się w kulturze masowej, ponieważ wielu wielkich artystów odeszło właśnie w tym czasie swojego życia. Wśród nich znaleźli się między innymi Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain czy Amy Winehouse.

Zobacz też:  Czy przeklęty Klub 27 naprawdę istnieje? Ci muzycy zmarli w wieku 27 lat

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/Billboard