Gdzie wyrzucić stare ubrania? Od 2025 roku będą obowiązywać nowe zasady
Obecnie zużyte ubrania i inne tekstylia lądują najczęściej w odpadach zmieszanych. Od stycznia 2025 roku zaczną jednak obowiązywać nowe zasady. Co się zmieni?
Nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych. Gdzie będziemy wyrzucać ubrania?
Wiele osób regularnie odświeża swoją garderobą i pozbywa się ubrań, w których nie chodzi. Te w dobrym stanie najczęściej są sprzedawane, oddawane rodzinie czy przyjaciołom lub przekazywane potrzebującym. Z kolei te nienadające się do użytku (z widocznymi śladami noszenia) wyrzucane. Zazwyczaj zniszczone tekstylia trafiają do odpadów zmieszanych, czyli do czarnego pojemnika. Tylko ich niewielka część jest później odbierana i zagospodarowywana ponownie przez organizacje charytatywne bądź przetwarzana na czyściwo. Znacznie częściej jednak ubrania są spalane - podaje portal Prawo.pl.
To już niebawem się zmieni. W 2025 roku Unia Europejska na mocy przyjętej sześć lat latu dyrektywy będzie wymagać od krajów członkowskich przyjęcia nowych przepisów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od stycznia odpady będziemy dzielić na kolejną frakcję - tekstylia. Do tej grupy należeć będą między innymi: ubrania, buty, kapelusze, obuwie, a także pościel, zasłony czy dywany.
- Te odpady wcale nie muszą być odbierane z domów mieszkańców. Choć gmina oczywiście może rozszerzyć frakcje odbierane >>u źródła<<. Ale nie kojarzę gminy, która dokonywałaby takiego rozszerzenia. Obowiązek odrębnej zbiórki tekstyliów wynika z ustawy z 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej jako: u.c.p.g.) - zwraca uwagę Mateusz Karciarz, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy, na łamach Prawo.pl.
Polski rząd zamierza dostosować się do zmian, wykorzystując obowiązujące już rozwiązania, a mianowicie punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Obecnie istnieje ponad 2 tysięcy takich jednostek. W planach jest wybudowanie 814 nowych i modernizacja 570 istniejących. Każda gmina może też zorganizować zbieranie tekstyliów również innymi sposobami, na przykład wystawiając specjalne pojemniki na odzież - podaje portalsamorzadowy.pl
Odpady tekstylne to ogromny problem
Produkcja odpadów tekstylnych na świecie jest ogromnym problemem. Szacuje się, że mieszkańcy samej Unii Europejskiej generują ponad 12 mln ton rocznie, a zniszczona odzież i obuwie stanowią z tego około 5 mln ton. Przeciętny obywatel UE każdego roku zaopatruje się w około 26 kg nowych ubrań i wyrzuca około 11-12 kg starych tekstyliów - informuje portalsamorzodowy.pl. Serwis zauważa też, że przemysł modowy zużywa więcej wody niż cała branża spożywcza. Do wyprodukowania jednej koszulki bawełnianej potrzeba aż 2700 l wody. Ponadto emituje więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie loty międzynarodowe i żegluga morska razem wzięte, a także zużywa olbrzymie ilości środków chemicznych, nawozów i pestycydów.
Źródło: Radio ZET/PAP/prawo.pl/portalsamorzadowy.pl