Obserwuj w Google News

„Shrek” 5 w kinach. Wiadomo, ile będziemy musieli czekać na premierę

2 min. czytania
10.07.2024 09:50

„Shrek Forever” nie będzie ostatnią częścią kultowej animacji. Studio Dream Works zapowiedziało kolejną odsłonę. Kiedy 5. część „Shreka” trafi do kin?

Shrek
fot. East News, Everett Collection

Zapowiedziano 5. część „Shreka”. Kiedy premiera?

Stało się! Po niespełna 15 latach od premiery ostatniej części „Shreka” studio Dream Works zapowiedziało kolejną odsłonę kultowej animacji. 9 lipca na platformie X opublikowano zapowiedź nadchodzącej kontynuacji. Oświadczono, że 5. część przygód zielonego ogra trafi na ekrany kin w wakacje 2026 roku. „Nie tak daleko… Shrek 5 trafi do kin 1 lipca 2026 roku z Mikiem Myersem, Eddiem Murphym i Cameron Diaz” – napisano.

Pierwsze doniesienia o planowanej produkcji pojawiły się w zagranicznych mediach w 2022 roku. Wszystko za sprawą Antonia Banderasa, który goszcząc na festiwalu filmowym w Arabii Saudyjskiej w związku z premierą „Kota w butach: ostatnie życzenie”, przyznał, że istnieje możliwość stworzenia 5. części „Shreka”. – Kot towarzyszy mi od prawie 20 lat. Kiedy po raz pierwszy podkładałem głos pod Kota w butach, pracowałem na Broadway'u, więc tam wziąłem udział w nagraniach. Do tej pory zrobiłem pięć filmów. Pewnie zrobię kolejny, a „Shrek” najprawdopodobniej wróci – przyznał aktor.

Quiz: Quiz. Cytaty z 2. części „Shreka”. Poradzisz sobie z ostatnim pytaniem?

1/10 Kiedy król Harold zamienił się w żabę, powiedział:

Shrek” – kultowa animacja

Pierwsza część „Shreka” trafiła na ekrany w 2001 roku. Kolejne odsłony produkcji pojawiły się w 2004, 2007 i 2010 roku. Ostatnia z nich – „Shrek Forever” – miała kończyć sagę o zielonym ogrze. „Shrek” podbił serca widzów. Choć czas nie działa na korzyść wielu produkcji filmowych, animacja Dream Works zdecydowanie wytrzymała jego próbę. Dziś znają ją całe pokolenia.

„Shreka” doceniają nie tylko widzowie, ale także krytycy. W 2002 roku twórcy odebrali Oscara za najlepszy film pełnometrażowy. Druga część produkcji dwukrotnie była nominowana do tej nagrody, a trzecia dostała nominację m.in. do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy film animowany”. „Shrek Forever" otrzymał mieszane recenzje, ale odniósł komercyjny sukces. Twórcy zarobili na niej ponad 700 milionów dolarów.

Źródła: Radio ZET/X:  DreamWorks

Nie przegap