Obserwuj w Google News

Pete Kozachik nie żyje. Artysta przegrał z postępującą chorobą

Patryk Wołosz
2 min. czytania
18.09.2023 21:39

Zmarł Pete Kozachik, artysta, który stał między innymi za kultowymi filmami Tima Burtona. Współtwórca „Miasteczka Halloween” odszedł 12 września, ostatnie chwile spędził w swoim domu w Kalifornii. Miał 72 lata.

Pete Kozachik nie żyje. Zawdzięczamy mu hity Tima Burtona
fot. Shutterstock/Martyn Jandula

Informację o śmierci Pete’a Kozachika jako pierwsza przekazała telewizyjna stacja KVOA. Artysta, który stał za hitem „Miasteczko Halloween”, zmarł wskutek komplikacji zdrowotnych związanych z afazją pierwotną postępującą. Ostatnie dni życia spędził w swoim domu w Bay Area w Kalifornii. Miał 72 lata. Zostawił pogrążonych w smutku brata oraz żonę.

Redakcja poleca

Kim był Pete Kozachik?

Pete Kozachik był specem od sztuk wizualnych, który współtworzył jeden z legendarnych projektów Tima Burtona – „Miasteczko Halloween”. Jego praca nad hitem z 1993 roku została zauważona i doceniona nie tylko przez widzów, ale także przez krytyków, dzięki czemu Kozachik był nominowany do Oscara.

Oglądaj

Redakcja poleca

Jednak nie był to jedyny komercyjny sukces w jego wykonaniu. Pete pracował także przy popularnym „Matriksie” i przy kultowej komedii „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”.

Swoją przygodę z kinematografią rozpoczął w 1986 roku, obejmując stanowisko operatora ds. efektów wizualnych na planie „Kaczora Howarda”. W późniejszym czasie miał okazję pracować nad takimi produkcjami jak „Pogromcy duchów II”, „RoboCop 3”, „Star Trek IV: powrót na Ziemię” i „Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów”. Dzięki niemu powstały także „Koralina i tajemnicze drzwi” oraz „Gnijąca panna młoda”.

Nie przegap
Anne Heche, Robbie Coltrane i Olivia Newton-John
12 Zobacz galerię
fot. Valerie Macon/AFP/East News,AF Archive/David Gadd/Mary Evans Pictures Library/East News,Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News