,

Norman Steinberg nie żyje. Twórca kultowej komedii miał 83 lata

23.03.2023 12:19

Zmarł Norman Steinberg - amerykański reżyser, producent i scenarzysta, znany między innymi z komedii "Płonące siodła". Miał 83 lata. Co było przyczyną jego śmierci?

Norman Steinberg
fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

15 marca 2023 roku odszedł Norman Steinberg. Był amerykańskim reżyserem, producentem i scenarzystą. Zmarł w wieku 83 lat.

Norman Steinberg nie żyje

Jak podaje serwis Deadline, rodzina filmowca potwierdziła zgon, ale nie podała informacji o przyczynie śmierci Steinberga.

Norman Steinberg urodził się 6 czerwca 1939 roku w Nowym Jorku. Początkowo w ogóle nie był związany z branżą filmową. Pracował bowiem jako prawnik. W latach 60. poznał Mela Brooksa. Steinberg był niezadowolony ze swojej ścieżki kariery i wielokrotnie mówił filmowcowi, że chciałby zostać scenarzystą komediowym. W końcu Brooks zgodził się i polecił Steinbergowi, aby przesłał scenariusz do jego sitcomu, będącego parodią przygód Jamesa Bonda, pod tytułem "Dorwać Smarta". Serial został skasowany, ale Brooks docenił scenariusz. Jeszcze tego samego dnia Steinberg rzucił znienawidzoną pracę w kancelarii prawniczej.

Wkrótce przeniósł się do Los Angeles, by podjąć nową pracę. Jako scenarzysta zadebiutował w 1970 roku, pracując przy "Comedy Tonight". W tym samym roku program został nagrodzony statuetką Emmy. W tym czasie współtworzył też takie produkcje, jak "Flip", "The Wonderful World of Aggravation", czy "Season's Greetings from Mike Douglas".

Norman Steinberg: najważniejsze osiągnięcia

W 1974 roku napisał scenariusz do jednego ze swoich najsłynniejszych filmów. Mowa o komedii w reżyserii Mela Brooksa "Płonące siodła". W tym czasie zadebiutował też w roli producenta w filmie telewizyjnym "Free to Be... You & Me". Wśród produkcji, za które odpowiadał Steinberg, znalazły się między innymi: "Mój najlepszy rok", "Niebezpieczny Johnny", "Ważniaki", "Miłość to nie żart", "Jak wychować tatę", "Niezwykłe przygody Robin Hooda", "Stalowe magnolie", "Cosby", czy "Chemistry". Był też reżyserem "The Bay City Amusement Company", "The Ellen Burstyn Show", "Doctor Doctor" i "Jak wychować tatę". Ostatnią produkcją ze scenariuszem Steinberga była animacja "Jak zostałem samurajem" z 2022 roku. W 1977 roku został nagrodzony Emmy.

Steinberg pozostawił żonę Serine Hastings syna Nika, córkę Dafne, synową Lilly, zięcia Andreasa, wnuki Oonę, June i Gusa, siostrę Joan Minsky,  a także byłą żonę Bonnie Strock, która była matką jego dzieci.

loader

RadioZet.pl/Deadline

Logo radiozet Dzieje się