Obserwuj w Google News

Noreen Nash nie żyje. Ikona złotej ery Hollywood miała 99 lat

2 min. czytania
09.06.2023 17:01
Zareaguj Reakcja

Zmarła Noreen Nash - amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, modelka oraz ikona złotej ery Hollywood. Odeszła w wieku 99 lat. Co było przyczyną jej śmierci?

Gene Raymond, Noreen Nash - plakat filmu ASSIGNED TO DANGER
fot. Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS

6 czerwca 2023 roku odeszła Noreen Nash. Była amerykańską aktorką i modelką. Jej kariera przypadła na klasyczną epokę Hollywood. Miała 99 lat.

Noreen Nash nie żyje

Jak podaje Deadline, Nash zmarła w swoim domu w Beverly Hills. Nie podano przyczyny jej śmierci.

Redakcja poleca

Noreen Nash urodziła się 4 kwietnia 1924 roku w Wenatchee w stanie Waszyngton jako Norabelle Jean Roth. Karierę rozpoczęła w 1942 roku dzięki zdobyciu tytułu miss piękności w swojej miejscowości. Szybko zdobyła agenta i podpisała kontrakt z wytwórnią MGM. Początkowo występowała w przedstawieniach muzycznych, tańcząc i śpiewając. Była też modelką i współpracowała wówczas z Marilyn Monroe. Na dużym ekranie zadebiutowała rok później, występując w małej roli w filmie "Zwariowana dziewczyna" u boku Mickey'ego Rooneya i Judy Garland. Chociaż kontrakt z MGM wygasł w 1944 roku, z pomocą przyszła jej aktorka Paulette Goddard, dzięki której Nash podpisała nową umowę, tym razem z Paramount Pictures.

Noreen Nash: najważniejsze osiągnięcia

Początkowo Nash grała małe rólki w takich produkcjach, jak "Ślicznotki w kąpieli", "Pani Parkington", czy "Trzydzieści sekund nad Tokio". Pierwszym dużym filmem w jej karierze był nominowany do Oscara "Południowiec" z 1945 roku w reżyserii Jeana Renoira, z którym w kolejnych latach pozostała w przyjacielskich stosunkach. W tym okresie przyjęła też pseudonim artystyczny Noreen Nash.

Nash nigdy nie była gwiazdą wielkiego formatu, ale po sukcesie "Południowca" wystąpiła w głównych rolach w wielu filmach kategorii B. Mowa o takich produkcjach, jak "The Devil on Wheels", "The Big Fix", "The Red Stallion", "The Tender Years", "Adventures of Casanova", "The Checkered Coat", "Storm Over Wyoming", "Road Agent", czy "Phantom from Space". Najbardziej znanymi filmami w dorobku Nash były "Assigned to Danger", w którym wystąpiła wraz z Gene'em Raymondem i "Olbrzym", gdzie grała u boku Jamesa Deana. Wraz z Terry Moore była znana jako pierwsza aktorka w historii kina, która wystąpiła w filmie w bikini.

Pod koniec kariery Nash zaczęła występować w serialach. Zagrała mięzy innymi w takich tytułach, jak "Hopalong Cassidy", "The Abbott and Costello Show", "77 Sunset Strip" czy "Dragnet". Łącznie miała na koncie 50 produkcji. W 1962 roku odeszła z branży filmowej. Postanowiła zając się wychowaniem swojego syna. Rozpoczęła studia historyczne na UCLA. 

W 1980 roku wydała swoją książkę pod tytułem "By Love Fulfilled". Kolejną pozycję - "Agnes Sorèl, Mistress of Beauty" napisała w 2013 roku. Dwa lata później wraz z Jeanne Rejaunier stworzyła "Titans of The Muses: When Henry Miller Met Jean Renoir".

W 1942 roku wyszła za Lee Siegela. Para doczekała się dwóch synów - Lee Siegela Juniora i Roberta Jamesa Siegela. Mąż Nash zmarł w 1990 roku. 11 lat później Nash wyszła za aktora Jamesa Whitmore'a, z którym była do jego śmierci w 2009 roku.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Deadline