Obserwuj w Google News

Żebrowski pyta Kaczyńskiego: "Kiedykolwiek chodził z dziewczyną lub chłopakiem za rękę?"

4 min. czytania
24.09.2023 11:01
Zareaguj Reakcja

Michał Żebrowski postanowił zadać fundamentalne pytania dotyczące życia Jarosława Kaczyńskiego. Porusza w nich wiele ważnych sfer, w tym uczucia polityka.

Michał Żebrowski, Jarosław Kaczyński
fot. Artur Szczepanski/REPORTER, Lukasz Gdak/East News

Wybory parlamentarne za pasem, więc Michał Żebrowski postanowił zadać pytania do lidera partii Prawa i Sprawiedliwości, które od 8 lat ma większość w sejmie. Aktor uderza w czułe punkty Jarosława Kaczyńskiego.

Michał Żebrowski ostro o Jarosławie Kaczyńskim

Wielu polskich artystów zaangażowało się w zwiększanie świadomości politycznej obywateli przed wyborami. Wśród nich znalazł się Żebrowski, który od dawna nie kryje się ze swoimi sympatiami politycznymi.

W najnowszym wpisie na Instagramie, Żebrowski postanowił udostępnić swoje przemyślenia na temat tego, co w ciągu ostatnich kilku lat dzieje się w Polsce. Chodzi o fakt zmienienia mentalności Polaków - wyciągnięcie na wierzch najgorszych cech mieszkańców Polski, opierających się na dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, wyznanie, czy kolor skóry, a także rozliczne afery związane z władzą. Zdaniem aktora PiS miał czynny udział w pogłębieniu tych patologicznych zachowań, wielokrotnie dając na nie przyzwolenie.

Swój wywód Żebrowski zaczyna od zarysowania stworzonej przez siebie sylwetki Kaczyńskiego. Aktor twierdzi, że Polską rządzi "niekochane dziecko - człowiek nieszczęśliwy". Następnie zadaje retoryczne pytania dotyczące miłości. - Czy Jarosław Kaczyński doświadczył w życiu miłości? Czy kiedykolwiek chodził z dziewczyną lub chłopakiem za rękę? Czy patrzył komukolwiek w oczy i czy w tych oczach widział własną przyszłość? Czy całował się z kimś do utraty tchu? Czy Jarosław Kaczyński doświadczył w życiu rodzicielskiego znoju wychowywania dzieci? Czytania latami dzieciom książek, przewijania ich, przytulania, karmienia, nieustannej troski i poświęcania dzieciom uwagi? Czy cieszył się w życiu cudem narodzin własnego dziecka? Czy był za własne potomstwo latami odpowiedzialny? - czytamy we wpisie.

Redakcja poleca

Następnie przechodzi do pytań dotyczących życia doczesnego Kaczyńskiego - o bycie przykładnym obywatelem nie tylko własnego kraju, ale i świata, o uczciwą pracę, o prawdziwy patriotyzm - nie o bogoojczyźniane nic nieznaczące hasła, a także umiejętność odczuwania prostego szczęścia wynikającego z pozytywnego doświadczenia oraz bardzo przyziemne czynności. Nie zabrakło w końcu bardziej politycznych kwestii. - Czy uszczęśliwia go walka z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy? Czy uważa, że brak szacunku wobec niego ze strony Jerzego Owsiaka i Powstańców Warszawy to powód do zadowolenia? Czy w jego towarzystwie dzieci, które mają filetowe włosy, czują się bezpiecznie? - pyta Żebrowski.

Wpis kończy się pytaniami o istotę człowieczeństwa. Zdaniem Żebrowskiego Kaczyński okopany w swoim świecie - knucia politycznych intryg w wyścigu po władzę, stracił to, co w życiu człowieka najlepsze i najważniejsze. Czy to trafna analiza zachowania prezesa Prawa i Sprawiedliwości?

Redakcja poleca

Jarosław Kaczyński tak naprawdę udaje?

Żebrowski w swoim poście odniósł się do wielu kwestii występujących w pospolitym dyskursie na temat Jarosława Kaczyńskiego. Dla części społeczeństwa stał się osobą - symbolem. Mowa o grupie, która przez wiele lat była spychana na margines - ludzi niezamożnych, bez wysokiego wykształcenia, często pochodzących z prowincji, którzy nie są światowcami, a problemy życia codziennego są tak duże, że przesłaniają niższe potrzeby z piramidy Maslowa, takie jak pasja, głębokie uczucia, czy wyrafinowana rozrywka.

Kaczyński od lat ma wizerunek swojskiego starszego pana, któremu nie w głowie ekscesy i luksusy, tylko walka o lepszą Polskę. Zdaniem dziennikarza śledczego Tomasza Piątka, polityk przybrał pewną pozę, która ma go uwiarygadniać w oczach swojego elektoratu. Wszelkie wpadki modowo-obyczajowe mają być zdaniem autora książki "Kaczyński i jego pajęczyna" jedynie grą pozorów, na którą nabierają się wszyscy - zarówno jego wyborcy, jak i przeciwnicy. Pierwsi widzą w prezesie PiS-u swoje odbicie, drudzy wszystko, czym gardzą. Wspominał o tym między innymi w rozmowie z Markiem Sekielskim.

Oglądaj

Profil Kaczyńskiego rysowany przez Piątka jest zupełnie inny, niż obraz polityka, który wyłania się z banalnych pytań zadanych przez Żebrowskiego. Prezes PiS-u jest przede wszystkim cynikiem, który wykorzysta każdą okazję, by wcielić w życie swoje zawiłe intrygi. Zgrywa się na pana w podeszły wieku, który powoli nie nadaje się do polityki, a w rzeczywistości prowadzi diaboliczną grę, z której czerpie nie tylko satysfakcję, ale i korzyści materialne.

Bez względu na to, co tak naprawdę kieruje Kaczyńskim, jedno jest pewne. Przez 8 lat rządów jego partii, Polską wstrząsnęła masa korupcyjnych afer, a wielu politologów zwraca uwagę, że kraj odchodzi od standardów europejskich i niebezpiecznie zaczyna przytulać się do swojego największego wschodniego sąsiada.

Redakcja poleca

Wybory parlamentarne 2023: kiedy się odbędą?

Polacy będą mogli wybrać nowy skład rządu już 15 października 2023 roku. Od września trwa kampania wyborcza, która z dnia na dzień emocjonuje miliony Polaków w całym kraju. W sondażach wyborczych cały czas prowadzi PiS. Na drugim miejscu znajduje się Platforma Obywatelska.

Nie przegap
Polskie gwiazdy, które były w polityce
9 Zobacz galerię
fot. Paweł Wodzyński/EAST NEWS, Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EAST NEWS, ADAM JANKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS, Jacek DomińskiI/REPORTER/EAST NEWS