Obserwuj w Google News

Michael Gambon nie żyje. Dmbledore z "Harry'ego Pottera" miał 82 lata

2 min. czytania
28.09.2023 13:56
Zareaguj Reakcja

Nie żyje Michael Gambon. Gwiazdor, znany m.in. z roli Dumbledore'a w "Harrym Potterze", odszedł spokojnie w wieku 82 lat.

Michael Gambon nie żyje
fot. Warner Bros/Courtesy Everett Collection

Z zagranicznych mediów docierają smutne wieści o śmierci aktora Michaela Gambona. Gwiazdor znany był m.in. z roli Dumbledore'a w filmach o Harrym Potterze, a także tytułowej roli w "Śpiewającym detektywie" z 1986 roku. Aktor odszedł spokojnie w wieku 82 lat.

Michael Gambon nie żyje. Gwiazdor filmów o Harrym Potterze miał 82 lata

Jak informują zagraniczne media, Michael Gambon zmarł spokojnie w szpitalu w wieku 82 lat. Z komunikatu, który wydała rodzina, wynika, iż gwiazdor "Śpiewającego detektywa" chorował na zapalenie płuc. Najbliżsi zmarłego aktora podziękowali za troskę i wyrazy wsparcia oraz poprosili o uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie. Gambon odszedł spokojnie w otoczeniu kochających go osób.

Redakcja poleca

"Jesteśmy zdruzgotani ogłaszaniem śmierci Sir Michaela Gambona. Ukochany mąż i ojciec, Michael, zmarł spokojnie w szpitalu po ataku zapalenia płuc, z żoną Anne i synem Fergusem czuwającymi przy jego łóżku. Miał 82 lata. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym bolesnym czasie i dziękujemy za przesłane wyrazy wsparcia i miłości” - głosi oświadczenie rodziny.

Michael Gambon urodził się w 1940 roku w Dublinie, a swoją karierę aktorską zaczął na początku lat 60. ubiegłego wieku. Początkowo występował na deskach teatrów, a potem występował także w produkcjach telewizyjnych i kinowych. Jego filmografia obejmuje produkcje, takie jak "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek" z 1989 roku, gdzie zagrał szefa mafii, "Jak zostać królem", gdzie wcielił się w rolę króla Jerzego V, czy też tytułową rolę w "Śpiewającym detektywie". Największa rozpoznawalność przyniosła mu rola Albusa Dumbledore'a, czyli dyrektora szkoły w Hogwarcie w serii filmów o Harrym Potterze.

Nie przegap
Anne Heche, Robbie Coltrane i Olivia Newton-John
12 Zobacz galerię
fot. Valerie Macon/AFP/East News,AF Archive/David Gadd/Mary Evans Pictures Library/East News,Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News