,

Jadwiga Zajiček nie żyje. Legenda polskiego filmu miała 97 lat

23.03.2023 12:15

Zmarła Jadwiga Zajiček, wybitna montażystka filmowa, odpowiedzialna za montaż blisko 300 produkcji dokumentalnych i fabularnych, m.in. "U Pana Boga za piecem", "Girl Guide" czy "Kiler". O śmierci 97-letniej legendy polskiej kinematografii powiadomiło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

Jadwiga Zajicek nie żyje
fot. Shutterstock

Nie żyje Jadwiga Zajiček, polska montażystka filmowa oraz reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych. Zmarła 20 marca 2023 roku w Fayetteville w Arkansas w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała z córką. Miała 97 lat.

Jadwiga Zajiček nie żyje. Zmarła legendarna montażystka 

Informacja o śmierci Jadwigi Zajiček pojawiła się na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

- 20 marca zmarła Jadwiga Zajiček, legendarna montażystka, mająca na swym koncie blisko 300 filmów, zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych. Uznana dokumentalistka, laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt twórczości (2010) - przekazano. 

Jadwiga Zajiček - kim była, jakie filmy zmontowała? 

Jadwiga Zajiček pierwsze kroki w zawodzie montażystki stawiała w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W swojej sześćdziesięcioletniej karierze zmontowała blisko 300 filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym słynne dzieła Andrzeja Munka - "Człowiek na torze", "Eroika", "Zezowate szczęście" czy "Hydrozagadkę" Andrzeja Kondratiuka.

Zajiček była montażystką filmów Juliusza Machulskiego "Girl Guide", "Kiler", "Pieniądze to nie wszystko". Cięła i sklejała także słynne produkcje Jacka Bromskiego takie jak "Zabij mnie glino", "Kuchnia polska", "U Pana Boga za piecem" i "To ja, złodziej".

Za montaż "Zabij mnie glino" została nagrodzona na festiwalu w Gdyni, a za filmy "U Pana Boga za piecem", "Kiler-ów 2-óch", "To ja, złodziej", "Pieniądze to nie wszystko" otrzymała nominacje do Orłów. 

Ostatnim znanym filmem zmontowanym przez Jadwigę Zajiček była "Superprodukcja" Juliusza Machulskiego z 2002 roku. Potem Zajiček wycofała się z zawodu. 

Logo radiozet Dzieje się