Obserwuj w Google News

Hubert G. Wells nie żyje. Bez niego nie byłoby filmu o śwince Babe

2 min. czytania
12.01.2023 08:24
Zareaguj Reakcja

Zmarł Hubert G. Wells - węgierski trener zwierząt do filmów, który pracował między innymi przy hitach "Babe - świnka w mieście", "Pożegnanie z Afryką" czy "Elza z afrykańskiego buszu". Miał 88 lat.

Babe - świnka w mieście - kadr z filmu
fot. Universal/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

25 grudnia 2022 roku odszedł Hubert G. Wells. Był hollywoodzkim trenerem zwierząt o pochodzeniu węgierskim. Pracował przy niezliczonej liczbie słynnych produkcji. Zmarł w wieku 88 lat.

Hubert G. Wells nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci Wellsa poinformowała Mara Rodriguez - jego koleżanka po fachu, która zamieściła post na Facebooku. 

- Świat tresury zwierząt stracił niezwykłego człowieka i mojego pierwszego nauczyciela trenowania wielkich kotów. Hubert Wells był osobą mającą spory wpływ w tworzeniu programu szkolenia i obchodzenia się ze zwierzętami egzotycznymi. To zdjęcie dość dobrze to podsumowuje. Jeśli nie pozował z tym kolesiem - Sudanem, to robił to ze swoją wspaniałą przyjaciółką Doree Sitterly, tworząc NAJWSPANIALSZE kartki świąteczne na świecie. Obiecuję, że zawsze będę dzielić się historią Huberta z naszymi uczniami, aby wszyscy poznali tę odważną legendę naszej dziedziny tresury zwierząt.

Wells odszedł w swoim domu w Thousand Oaks w Kalifornii. Zmarł z przyczyn naturalnych.

Redakcja poleca

Hubert Geza Wells urodził się 15 sierpnia 1934 roku w Budapeszcie. Uciekł na Zachód po stłumieniu przez Związek Radziecki powstania węgierskiego z 1956 roku. Była to emigracja dość nietypowa, bo towarzyszyli mu wyżeł węgierski krótkowłosy i leopard hinduski. Po osiedleniu się w USA, występował z przybyłymi z nim zwierzętami w pokazach treserskich odbywających się na Wschodnim Wybrzeżu. Następnie trafił do Kalifornii, gdzie pracował w parku rozrywki Jungleland USA. Tam został w końcu dostrzeżony przez branżę filmową.

Redakcja poleca

Hubert G. Wells: najważniejsze filmy

Pierwszą produkcją, przy której pracował, był "Doktor Dolittle" z 1967 roku. Został również zaangażowany do programu dla dzieci "Lancelot Link: Secret Chimp", gdzie zajął się trenowaniem szympansów. W dorobku Wellsa znalazły się takie produkcje jak "Dzieci lwicy z buszu", "Wydra pana Grahama", "Elza z afrykańskiego buszu", "The Six Million Dollar Man", "The Bionic Woman", "The Incredible Hulk", "Wonder Woman", "Słodko-gorzka autostrada", "Cisza o północy", "Walka o ogień", "Państwo Hart", "Sheena - królowa dżungli", "Wielka przygoda Pee Wee Hermana", "MacGyver", "Brzdąc w opałach", "Księga dżungli" czy "Samson i Dalila". W swojej karierze nie tylko uczył zwierzęta, co mają robić w danej scenie, ale również odpowiadał za relację swoich podopiecznych z aktorami wielkiego formatu takimi jak Rex Harrison, Robert Redford, Meryl Streep, Elizabeth Taylor, czy Pee Wee Herman.

Najbardziej znane produkcje z udziałem Wellsa to  "Pożegnanie z Afryką", "Babe - świnka w mieście", "Dracula" oraz "Wilk". Ostatnimi tytułami w jego karierze były nadchodzące filmy "The Man-Eaters of Tsavo" oraz "The Private Life of Henry VIII". Pracował przy niemal 50 filmach i serialach oraz występował ze zwierzętami w około 150 programach i reklamach telewizyjnych.

RadioZET.pl/Deadline