Obserwuj w Google News

Harvey Weinstein ponownie skazany. Właśnie dodano 16 lat do jego wyroku

2 min. czytania
24.02.2023 09:15

Harvey Weinstein ponownie skazany za napaść i przemoc seksualną. Do dotychczasowego, dwudziestotrzyletniego wyroku, doszło właśnie kolejnych 16 lat, zadecydował sąd w Los Angeles.

Harvey Weinstein ponownie skazany. Właśnie dodano 16 lat do jego wyroku
fot. Matthew McDermott/Polaris Images/East News

Harvey Weinstein ponownie skazany. Znany producent filmowy i założyciel firmy Miramax w czwartek 23 lutego ponownie stanął przed sądem w sprawie napaści seksualnej na kolejne cztery kobiety. Tym razem sprawa dotyczyła czterech kobiet z Los Angeles. Jak podaje portal Wirtualna Polska jedną z nich była Jennifer Siebel Newsom, żona gubernatora Kalifornii. W sprawie zeznawało 44 świadków.

Redakcja poleca

Harvey Weinstein ponownie skazany 

Harvey Weinstein był oskarżony o przestępstwa na tle seksualnym przez ponad 100 kobiet. Został już skazany na 23 lata więzienia decyzją sądu w Nowym Jorku w grudniu 2022 roku. Wtedy ukarano go za za wymuszenie aktu seksualnego na swojej asystentce Mimi Haley i zgwałcenie aktorki Jessiki Mann.

Teraz sąd w Los Angeles uznał go winnym napaści na trzy z czterech kobiet. W stosunku do Jane Doe #1 uznano go winnym gwałtu, seksu oralnego z użyciem przemocy oraz penetracji obcym przedmiotem z użyciem przemocy. Za ten czyn skazano go na 8 lat pozbawienia wolności. Za napad na drugą z kobiet ukarano go sześcioletnim wyrokiem, a w trzeciej sprawie – na dwa lata. Łącznie dodano mu więc 16 lat kary. Co jednak ważne – jak podaje portal Filmweb.pl, jest to wyrok łagodniejszy od tego, jaki groził producentowi. Prokuratura domagała się bowiem maksymalnego wymiaru kary, czyli 24 lat pozbawienia wolności. Jak czytamy w materiale wynika to z tego, że wynik obrad ławy przysięgłych był niejednoznaczny. Tylko w przypadku pierwszej z kobiet zapadł wyrok skazujący. W sprawie dwóch innych ława przysięgłych nie była w stanie uzgodnić jednomyślnego wyroku. Obie wrócą więc w nowym procesie. Co więcej – w jednej sprawie ława przysięgłych nie uznała Weinsteina winnym.

Modelka wyznaje prawdę

Jak czytamy w materiale portalu Wirtualna Polska, Jane Doe #1 to europejska modelka i aktorka, która obwiniła Weinsteina o gwałt podczas festiwalu filmowego w L.A Italia w 2013 roku. Podczas rozprawy zeznała:

– Byłam podekscytowana moją przyszłością. Wszystko zmieniło się po tym, jak oskarżony brutalnie mnie zaatakował. Nie ma kary więzienia wystarczająco długiej, aby cofnąć szkody - stwierdziła.

"Jednym głosem" – gdzie zobaczyć film o artykule, który rozpoczął proces #MeToo?

W 2022 roku na ekranach kin pojawił się film "Jednym głosem" (org. "She Said"). Pisaliśmy o nim w następujący sposób:

– „Jednym głosem” angażuje, wciąga i wywołuje emocje, bo opowiada trudną historię, która doprowadziła do globalnej zmiany. Skupiając się na śledztwie The New York Timesa, pokazuje też etos pracy dziennikarskiej, tak chętnie podejmowany w kinie. „She said” jest niczym „Spotlight”, choć w nieco inny sposób buduje rządzące w tej historii napięcie.

Obecnie produkcja dostępna jest online w serwisach iTunes i Rakuten. W przyszłości pojawi się pewnie także na kilku innych platformach.

Redakcja poleca

Czytaj także:   Tom Sizemore w krytycznym stanie. Zdiagnozowano tętniaka mózgu

RadioZET.pl/WP.pl/Filmweb.pl/

Najlepsze filmy 2022 roku – wybór redakcji kulturalnej RadioZET.pl [ZDJĘCIA]
10 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe dystrybutorów