Obserwuj w Google News

Zygmunt Józefczak nie żyje. Wybitny aktor z filmów o papieżu miał 75 lat

2 min. czytania
25.07.2022 07:38
Zareaguj Reakcja

Zmarł Zygmunt Józefczak - polski aktor filmowy, serialowy i teatralny. Miał 75 lat. Co było powodem śmierci?

Zygmunt Józefczak
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

24 lipca 2022 roku odszedł Zygmunt Józefczak. Był wybitnym polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Zmarł w wieku 75 lat.

Zygmunt Józefczak nie żyje

O śmierci aktora poinformowały między innymi Wiadomości Wirtualna Polska, powołując się na profil na Facebooku Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej/Facebook
fot. foto: screen z Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej/Facebook

Nie podano dokładnej przyczyny śmierci. Wiadomo jednak, że aktor uległ niedawno poważnemu wypadkowi. Spadł ze schodów i uderzył głową o każdy z metalowych stopni. W wyniku zdarzenia doznał wieloogniskowego urazu czaszkowo-mózgowego. Żeby wrócić do sprawności, Józefczak musiał przejść rehabilitację, na którą fundusze zbierała jego córka, za pośrednictwem portalu siepomaga.pl.

Redakcja poleca

Zygmunt Józefczak urodził się 30 kwietnia 1947 roku w Poznaniu. Ukończył Wydział Aktorski na Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1969 do 1971 roku grał na deskach Teatru Ludowego. Następnie związał się z Teatrem Starym, w którym pracował ponad 50 lat.

Przed kamerą zadebiutował w roku 1969, występując w spektaklach telewizyjnych Teatru Telewizji. Pierwszym serialem z jego udziałem była produkcja "Z biegiem lat, z biegiem dni…". Grał też w takich tytułach telewizyjnych, jak "Blisko, coraz bliżej", "Biała wizytówka", "Opowieść o Józefie Szwejku i jego najjaśniejszej epoce", "Opowieść o Józefie Szwejku i jego drodze na front" oraz "Botoks". Pierwszym filmem z udziałem Józefczaka był "Karol. Człowiek, który został papieżem" z 2004 roku. Grał również w innym tytule o polskim papieżu - "Janie Pawle II" z 2006 roku. 10 lat później wystąpił w produkcji "Prawdziwe zbrodnie". Po raz ostatni Józefczak pojawił się na ekranie w telewizyjnym przedstawieniu "Powołanie" z 2020 roku.

Redakcja poleca

Swoje doświadczenie przekazywał młodszym pokoleniom jako wykładowca na krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1981 roku został odznaczony Srebrną Odznaką Miasta Krakowa, a w 2005 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

RadioZET.pl/Wiadomości Wirtualna Polska/Facebook