Obserwuj w Google News

Węże 2019: Wybrano najgorszy polski film. Wśród laureatów Daniel Olbrychski

Maciej Friedrich
1 min. czytania
02.04.2019 14:03
Zareaguj Reakcja

Wybrano filmy i aktorów, którzy zostali wątpliwie wyróżnieni nagrodami Węży, polskich odpowiedników Złotych Malin. Najwięcej statuetek zdobyły dwa filmy, a wśród laureatów znaleźli się między innymi Daniel Olbrychski i Edyta Górniak.

Węże 2019: Wybrano najgorszy polski film. Wśród laureatów Daniel Olbrychski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Oscary 2019 za nami, podobnie jak rozdanie Złotych Malin, czyli nagród dla najgorszych filmów i aktorów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że również w Polsce przyznawane są antynagrody przemysłu filmowego. Mowa to o statuetkach Węży, które od 2012 roku trafiają do najgorszych, zdaniem kapituły, krajowych filmów i aktorów. Poznaliśmy już tegorocznych zwycięzców tego wątpliwej urody trofeum. Dwa filmy okazały się bezkonkurencyjne, zdobywając aż cztery „wyróżnienia”.

Węże 2019: Najgorszy polski film roku

Główną „nagrodę”, czyli Węża 2019 za najgorszy film, otrzymała „Studniówk@” w reżyserii Alessandro Leone. Obraz otrzymał także wyróżnienia dla najgorszej roli żeńskiej i najgorszego duetu (Agnieszka Furmanowska i aparat marki Zenit). Z kolei za najgorszego aktora uznano Mikołaja Roznerskiego za jego występ w „Pech to nie grzech”. Film odebrał również Węża za najgorszą reżyserię.

ZOBACZ: Złote Maliny 2019 Wyniki: kto otrzymał anty nagrodę?

Kapituła Węży nie zostawiła również suchej nitki na medialnie promowanym „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Film został wyróżniony za najgorszy plakat, najgorszy teledysk nawiązujący do filmu (mowa o piosence „Tylko Ty” Edyty Górniak) oraz w kategoriach „żenujący film na ważny temat” i „efekt specjalnej troski”.

Dużym zaskoczeniem jest nagroda Węża dla tak kultowego aktora, jakim jest Daniel Olbrychski. Otrzymał on jednak statuetkę w kategorii „występ poniżej talentu” za rolę w filmie „DJ”.

RadioZET.pl/MF