Obserwuj w Google News

Tommy Lane nie żyje. Aktor z "Bonda" miał 83 lata

2 min. czytania
01.12.2021 07:58
Zareaguj Reakcja

Zmarł Tommy Lane - amerkański aktor i kaskader, który zasłynął rolami w takich produkcjach jak "Shaft" czy "Żyj i pozwól umrzeć". Miał 83 lata.

Żyj i pozwól umrzeć - Roger Moore, Tommy Lane - kadr z filmu o Bondzie
fot. LFI/Photoshot/REPORTER/East News

29 listopada 2021 roku zmarł Tommy Lane. Był amerykańskim aktorem i kaskaderem, który występował w wielu słynnych produkcjach. Miał 83 lata. Odszedł w Florida Medical Center w Fort Lauderdale na Florydzie.

Tommy Lane nie żyje

Śmierć aktora potwierdził portal Deadline podczas rozmowy z jego córką  - Kamalą Lane. Lane zmarł z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, z którą zmagał się od jakiegoś czasu.

Tommy Lane urodził się 17 grudnia 1937 roku w Miami na Florydzie. Karierę aktorską rozpoczął w latach 60. i trwała ona przez kolejne trzy dekady. Zadebiutował w serialu telewizyjnym "Flipper". Kinowym debiutem Lane'a była komedia blaxploitation "Bawełniany przekręt" z 1970 roku. Następnie wystąpił w oryginalnej wersji produkcji kryminalnej "Shaft", w której wcielił się w gangstera o imieniu Leroy. Brał udział w słynnej scenie, w której jest ciągnięty po schodach, a następnie wyrzucony przez okno przez tytułowego bohatera - detektywa Johna Shafta.

Redakcja poleca

W 1973 roku Lane zagrał u boku Rogera Moore'a w jednym z filmów o Jamesie Bondzie. Mowa o produkcji zatytułowanej "Żyj i pozwól umrzeć", w której wystąpił jako Adam - gangster i egzekutor Pana Biga i Tee Hee. Ponadto aktor grał w takich produkcjach, jak "Shamus", "Ganja & Hess", "The Pilot", "Kleszcze", "Blue Skies Again", "Eureka", "Wirtualna broń", "Simon & Simon" oraz "Ciężka próba doktora Mudda". Ostatnią rolą Lane'a była postać Billy'ego w komedii "Sweat" z 2007 roku.

Redakcja poleca

Lane był nie tylko aktorem i kaskaderem, ale również muzykiem jazzowym. W latach 80. grał na trąbce i skrzydłówce w nowojorskim klubie Blue Note. Pozostawił swoją żonę - Raquel Bastias-Lane, córkę Kamalę Lane oraz szóstkę pozostałych dzieci, przyrodniego syna, a także kilkoro wnucząt i prawnucząt.

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]