Obserwuj w Google News

Tilda Swinton: najlepsze filmy z udziałem aktorki [LISTA TOP5]

2 min. czytania
05.11.2020 15:55
Zareaguj Reakcja

Tilda Swinton to jedna z najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie wszechstronnych aktorek w Hollywood. Które filmy z jej udziałem zasługują na szczególną uwagę? Oto lista 5 najlepszych filmów, w których zagrała Tilda Swinton.

Tilda Swinton: najlepsze filmy z udziałem aktorki [LISTA TOP5]
fot. Xavier Collin/Image Press Agency/Photoshot/East News

Tilda Swinton to muza wielu filmowców. Aktorka wyróżnia się oryginalną urodą oraz znakomitym warsztatem aktorskim. Na przestrzeni lat zagrała w wielu filmach, zarówno ambitnych jak i mainstreamowych. Od blockbusterów wchodzących w skład Kinowego Uniwersum Marvela po niszowe kino artystyczne - Tilda Swinton pokazała nam wiele oblicz. Które jednak zrobiły na nas największe wrażenie? 

Tilda Swinton - najlepsze filmy z udziałem aktorki [LISTA TOP5]

Poznaliśmy ją między innymi jako ekscentryczną przywódczynię w postapokaliptycznym świecie, zdruzgotaną matkę problematycznego dziecka, a także nauczycielkę jednego z najpotężniejszych superbohaterów Marvela. Oto lista 5 najlepszych filmów, w których zagrała Tilda Swinton.

"Tylko kochankowie przeżyją"

Jeden z najpopularniejszych filmów w dorobku Jima Jarmuscha, a przy okazji najpiękniejszych opowieści o wampirach. Tilda Swinton i Tom Hiddleston zaserwowali nam kreacje ekranowych krwiopijców, jakich jeszcze nie widzieliśmy. Ich Adam i Eva to kochający się nad życie, romantyczni kochankowie, którym niejeden człowiek mógłby pozazdrościć. Akcja filmu skupia się na wycinku z ich długiego życia, gdy pojawienie się siostry Eve wprowadza chaos w ich spokojną egzystencję.

Filmy na Halloween, które nie są horrorami. 9 produkcji dla tych, którzy nie lubią się bać [LISTA]

"Musimy porozmawiać o Kevinie"

Tilda Swinton w prawdopodobnie najlepszej roli w swojej karierze. Aktorka wcieliła się tutaj w umęczoną życiem matkę tytułowego Kevina. Kobieta z całych sił stara się pokochać swojego syna, lecz ten skutecznie to utrudnia. Chłopak to bowiem personifikacja wszystkiego, co podłe w rasie ludzkiej. Niemalże uosobienie wszelkiego zła. Jeśli szukacie ciężkiego thrillera psychologicznego - trafiliście we właściwe miejsce. Tilda Swinton i Ezra Miller zabiorą was w mroczną i bolesną podróż po meandrach ludzkiego zła.

"Okja"

Nietuzinkowy film Netflixa opowiadający historię młodej Koreanki, która gotowa jest zrobić wszystko, by ocalić życie swojego najlepszego przyjaciela. Jest nim gigantyczne stworzonko imieniem Okja, które zostaje zabrane przez międzynarodową korporację i przeznaczone na ubój. Film Joon-ho Bonga (twórcy oscarowego "Parasite") nie tylko wzrusza do łez, ale także zmusza do refleksji. 

Tilda Swinton wciela się tutaj w ekscentryczną i absolutnie bezwzględną prezes wspomnianej wcześniej korporacji. 

"Truposze nie umierają"

Kolejna świetna produkcja będąca owocem współpracy Tildy Swinton i Jima Jarmuscha. Myśleliście, że ekranowe umarlaki pokazały już wszystko, na co je stać? Zakładaliście, że tematyka zombie została w kinie tak wyeksploatowana, że już nic dobrego nie da się z niej wycisnąć? To obejrzyjcie "Truposze nie umierają", a przekonacie się, że byliście w błędzie. W tym filmie błyszczy wszystko, z fantastyczną Tildą Swinton na czele. 

"Suspiria"

Remake kultowego włoskiego horroru, którego akcja rozgrywa się w prestiżowej niemieckiej akademii tańca. Główną bohaterką jest utalentowana baletnica, która właśnie zasiliła grono uczennic. Ambitna dziewczyna wierzy, że pod skrzydłami Madame Blanc (w tej roli fantastyczna Tilda Swinton) osiągnie życiowy sukces. Z czasem zaczyna jednak podejrzewać, że szkoła skrywa mroczne tajemnice.

Najlepsze horrory, które każdy powinien zobaczyć [TOP13]