Obserwuj w Google News

"Śubuk": Producenci "Bożego ciała" powracają z kolejną prawdziwą historią. "Trafia prosto w serce!"

3 min. czytania
10.05.2021 16:11
Zareaguj Reakcja

Producenci "Bożego ciała" przedstawiają nowy film o tytule "Śubuk". W obsadzie m.in. Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Filip Pławiak i Małgorzata Gorol, która zapowiada, że ten film sprawi, że urośnie Wam serce.

Śubuk film
fot. Robert Jaworski/materiały prasowe Aurum Film

"Śubuk" to najnowsze dzieło producentów nominowanego do Oscara "Bożego ciała", do którego zdjęcia zakończyły się właśnie w Warszawie. Z tej okazji dystrybutor filmu Kino Świat zaprezentował pierwsze oficjalne fotosy oraz opis dzieła opartego na prawdziwych historiach matek opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi.

Redakcja poleca

"Śubuk": O czym będzie nowy film producentów "Bożego ciała"?

Akcja "Śubuka" rozpoczyna się w 1989 roku. Młoda dziewczyna o imieniu Marysia zachodzi w ciążę ze starszym od siebie milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie jest zainteresowany posiadaniem dziecka, w związku z czym nakłania Marysię do aborcji. Dziewczyna, mimo nacisków ze strony ukochanego, kiepskiej sytuacji finansowej i ambitnych planów na przyszłość, decyduje się urodzić. Darek znika z jej życia, a wkrótce potem na świecie pojawia się jej syn, w którego wychowaniu pomaga starsza siostra.

fot. Robert Jaworski/Aurum Film
fot. fot. Robert Jaworski/Aurum Film

Im starszy jest chłopiec, tym bardziej jasne staje się, że jest inny niż jego rówieśnicy - wycofany, zamknięty w sobie, posługujący się tylko jednym słowem - "śubuk". Polski system nie pomaga młodej matce w opiece nad synem. Wręcz przeciwnie - chłopiec zostaje wyrzucony z przedszkola. Po pewnym czasie wreszcie pojawia się diagnoza lekarzy: autyzm. Marysia nie ma pojęcia, jak poradzić sobie w nowej sytuacji, tym bardziej, że jest połowa lat 90. i nikt w Polsce nie rozumie zaburzeń jej dziecka. Sprawę pogarsza fakt, że sąsiadujący z kobietą Feliks, słysząc krzyki dziecka, donosi na nią na policję. Marysia nie zamierza jednak się poddawać - znajduje w sobie siłę do walki z biurokracją, oporną służbą zdrowia i bezdusznym systemem oświaty. Postanawia dowiedzieć się wszystkiego o autyzmie i doprowadzić do tego, by jej ponadprzeciętnie inteligentny syn mógł podjąć normalną edukację. Odnajduje inne matki, które - podobnie jak ona - są ignorowane przez system. Od tego momentu Marysia nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel i zapewnić synowi godne życie.

fot. Robert Jaworski/Aurum Film
fot. fot. Robert Jaworski/Aurum Film

"Śubuk" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o młodej matce autystycznego chłopca, której upór i determinacja doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. To trafiający prosto w serce obraz kobiecej siły - pełen emocji, optymizmu i radości życia. W głównej roli występuje Małgorzata Gorol - aktorka znana m.in. z "Twarzy" Małgorzaty Szumowskiej i "Magnezji" Maćka Bochniaka. O swojej roli i filmie "Śubuk" mówi w następujący sposób:

To bez wątpienia najważniejsze i najpotężniejsze zadanie, jakie postawiono mi do tej pory w kinie. (...) Maria jest reprezentantką walczących o swoje dzieci kobiet - matek, które jak dzikie zwierzęta muszą przetrwać w dżungli. Instynktownie. Z nadludzką siłą. Zobacz ten film. Urośnie Ci serce. - Małgorzata Gorol
Redakcja poleca

"Śubuk": Obsada i twórcy

W gwiazdorskiej obsadzie filmu "Śubuk" znaleźli się Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, odkrycie serialu "Ślepnąc od świateł" - Marta Malikowska oraz gwiazdor "Chyłki" - Filip Pławiak. W filmie występują też debiutujący Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski.

Reżyserem "Śubuka" jest Jacek Lusiński, twórca wielokrotnie nagradzanego "Carte Blanche". Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem napisał też scenariusz filmu. Dlaczego zdecydował się podjąć temat matek niepełnosprawnych dzieci? Jak tłumaczy:

W swojej twórczości staram się opowiadać o tych fragmentach świata, które mnie jakoś obchodzą i poruszają. Przyglądać się ludziom, wtedy, gdy muszą zmagać się z wcale niekoniecznie optymistyczną rzeczywistością. Wtedy można w nich znaleźć siłę, słabości, sens, ale i poczucie humoru oraz nadzieję. To wszystko będzie w "Śubuku". - Jacek Lusiński

Autorem zdjęć jest Bartosz Nalazek, za scenografię i charakteryzację odpowiadają Marek Zawierucha i Aneta Brzozowska, którzy pracowali wspólnie przy "Bożym ciele". Kostiumy przygotuje Anna Englert. "Śubuk" jest produkcją Aurum Film - z Leszkiem Bodzakiem i Anetą Hickinbotham na czele, którzy poza "Bożym ciałem" na swoim koncie mają także "Ostatnią rodzinę" czy wspomniany już "Carte Blanche". Koproducentami są CANAL+ i Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy. Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Redakcja poleca

"Śubuk" - Kiedy premiera?

Zdjęcia do filmu były realizowane od października 2020 w Przemyślu i Warszawie. Prace na planie zakończono w maju 2021. "Śubuk" ma trafić do kin w 2022 roku.

RadioZET.pl/Kino Świat