Obserwuj w Google News

Jan Komasa stworzy film o miłości osób LGBT. Kiedy premiera "Słońca blasku"?

2 min. czytania
01.09.2021 09:18
Zareaguj Reakcja

Jan Komasa - reżyser nominowanego do Oscara "Bożego Ciała" powoła do życia produkcję o miłości osób LGBT. Kiedy premiera filmu "Słońca blask"?

Jan Komasa
fot. Artur Szczepanski/REPORTER /East News

Już niedługo ruszą zdjęcia do najnowszego filmu Jana Komasy - twócy takich produkcji jak "Boże ciało", czy "Sala samobójców. Hejter". Reżyser zdradził, że "Słońca blask" będzie opowieścią o miłości osób LGBT.

"Słońca blask": Jan Komasa stworzy film LGBT

Jan Komasa to jeden z najbardziej docenionych polskich reżyserów młodego pokolenia. Nie boi się tematów, które uchodzą za trudne, ani eksperymentów formalnych w swoich produkcjach. Nie bez powodu jego film "Boże ciało" był nominowany do Oscara.

Redakcja poleca

Jak podaje portal Queer.pl, Komasa podczas wydarzenia Campus Polska w Olsztynie, zdradził, o czym będzie jego najnowsza produkcja. Podczas panelu dyskusyjnego z reżyserem jedna z uczestniczek zapytała, co filmowiec sądzi o miejscu w polskiej kinematografii na produkcje o miłości osób LGBT. Komasa zdradził, że obecnie pracuje nad tym tematem.

Miłość nie zna płci, dla mnie to jest oczywiste. Postaram się zmierzyć z tym tematem. Zahaczałem trochę o niego w "Sali samobójców", (...), ale teraz będzie już tylko o tym. (...) Zawsze robię filmy z potrzeby, czyli z zapotrzebowania. Mam poczucie, że jest zapotrzebowanie i trzeba o tym porozmawiać. Jako reżyser lubię opowiadać o rzeczach, które ludzi obchodzą. (...) Zrobiłem "Hejtera", bo czułem, że coś się zmienia, "Boże Ciało" zrobiłem z tego samego powodu.

W rozmowie z Onet.pl podkreślił natomiast, że temat osób LGBT i ich problemy nie są mu obce.

Ja tę społeczność znam bardzo dobrze osobiście. W temacie LGBT rosłem, jest mi to bliskie rodzinnie, ze względu na moich przyjaciół jest to dla mnie naturalne środowisko. To są te same problemy, to są te same kłótnie.

Komasa zdradził, że zdjęcia do "Słońca blasku" ruszą latem 2022 roku. Obecnie trwają castingi do filmu. Głównymi bohaterami będą młodzi ludzie, więc reżyser poszukuje głównie 20-letnich aktorów. W obsadzie towarzyszyć im będą doświadczeni artyści. Na razie Komasa nie zdradził jednak żadnych nazwisk.

Scenariusz do "Słońca blasku" powstał około 10 lat temu. W ciągu dekady pomysł na film się nieco zmienił. Komasa zdradził, że przez wiele lat zastanawiał się, czy w ogóle podejmować się realizacji tej produkcji. Uznał jednak, że obecna sytuacja społeczno-polityczna w Polsce wymaga od niego wcielenia pomysłu w życie. Reżyser nie zdradził szczegółów fabularnych "Słońca blasku". Wiadomo, że w produkcji oprócz wątków LGBT mają się pojawić się elementy związane ze sportem.

Redakcja poleca

"Słońca blask": kiedy premiera kolejnego filmu Jana Komasy?

Na razie film jest na bardzo wczesnym etapie produkcji. Trudno przewidzieć, kiedy "Słońca blask" trafi na ekrany kin. Prawdopodobnie zobaczymy go dopiero w roku 2023. Komasa zapowiedział, że w swoim harmonogramie ma już zaplanowane kolejne przedsięwzięcia filmowe.

RadioZET.pl/Queer.pl/Onet.pl

Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]