Obserwuj w Google News

„Sala Samobójców. Hejter“ wreszcie na Netflix. Kiedy premiera?

2 min. czytania
15.02.2021 15:54
Zareaguj Reakcja

„Sala Samobójców. Hejter“, czyli najnowszy film Jana Komasy wreszcie zawita na platformę streamingową Netflix. Kiedy premiera?

Sala Samobójców. Hejter - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Kino Świat

Sala Samobójców. Hejter“ to produkcja, która luźno nawiązuje do „Sali Samobójców” z 2011 roku. Film opowiada w gruncie rzeczy osobną historię, skupiającą się na postaci Tomka Giemzy (znakomity Maciej Musiałowski), pracującego w firmie, której zadaniem jest zniszczenie karier pewnych konkretnych ludzi, poprzez ataki internetowych "hejterów". Połączenie tytułem może wynikać wprawdzie ze skali mikro i makro problemu prześladowań w Internecie, ale to stanowi dodatkowy smaczek do interpretacji obu dzieł.

Film trafił do polskich kin 6 marca 2020 roku, na kilka dni przed pierwszym zamknięciem przybytków kultury z powodu pandemii. Następnie, w zaskakującym ruchu, dystrybutor zdecydował się na szybką premierę filmu w płatnych serwisach VOD.

W kwietniu 2020 roku natomiast produkcja pokazywana była na amerykańskim festiwalu filmowym Tribeca Film Festival, gdzie zyskała przychylność widzów i zagranicznych krytyków. Film tak bardzo spodobał się Amerykanom, że włodarze Netflixa zdecydowali się wykupić prawa do emisji filmu dla platformy. W wyniku tego ruchu od połowy 2020 film dostępny był w światowych zasobach biblioteki Netflixa. Wszędzie, poza Polską.

Wynikało to z umów licencyjnych. Netflix był światowym dystrybutorem filmu. W Polsce zaś prawa do emisji wciąż należały do firmy Kino Świat, która chciała zyskać pieniądze z dystrybucji kinowej. Ta jednak była przerwana przez koronawirusa. Ruch z szybką premierą na VOD był więc działaniem, mającym na celu załagodzenie tej sytuacji. Dopiero teraz okno dystrybucji kinowej i premium VOD się kończy, więc film może zawitać na polskiego Netflixa.

Misie rozdane. Nagrody, będące przeciwieństwem Węży trafiły do laureatów. Kto zwyciężył?

„Sala Samobójców. Hejter” – jeden z najlepszych filmów roku

Film Komasy spodobał się zagranicznym i polskim widzom, a w artykule podsumowującym 2020 rok, pisaliśmy, że:

„Film ukazuje mroczną stronę mediów społecznościowych i jako taki warty jest obejrzenia w szczególności w dyptyku ze "Sweat" Magnusa Von Horna. Oba poruszają podobny problem, jednak podchodzą do niego z zupełnie innej strony i przy użyciu innych środków.”
Najlepsze Filmy 2020 roku - TOP 10. Wybraliśmy najciekawsze produkcje minionych 12 miesięcy

„Sala Samobójców. Hejter” – zwiastun 

Film promowany był intrygującym zwiastunem. Materiał prezentuje się następująco:

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy " Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

„Sala Samobójców. Hejter” – kiedy premiera na Netflixie?

Film będzie dostępny w bibliotece polskiego Netflixa już od 6 marca. Premiera w serwisie odbędzie się więc równo w rok po jego premierze kinowej.

Czytaj także:  „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera“: Snyder Cut na nowym zwiastunie. Kiedy premiera?