Obserwuj w Google News

Rosja bojkotuje Oscary. Nie zamierzają zgłosić żadnego filmu

2 min. czytania
28.09.2022 15:31
Zareaguj Reakcja

Rosja nie weźmie udziału w Oscarach 2023. Jak podaje filmweb.pl - Rosyjska Akademia Filmowa nie zamierza brać udziału w oscarowym wyścigu. Znane są szczegóły takiej decyzji.

94. gala rozdania Oscarów
fot. Robyn Beck/AFP/East News

Rosja bojkotuje Oscary 2023. Nie zamierzają zgłosić żadnego filmu. To ostateczna decyzja Rosyjskiej Akademii Filmowej. Jak podaje filmweb.pl - wiadomość ta wywołała reakcję tzw. komisji selekcyjnej, która odpowiada za wybór filmów do Oscara. Kilkunastu członków zrezygnowało z pracy w ramach protestu.

Zobacz takżeOscary 2023: zmiany w regulaminie popularnej imprezy. Jakie warunki należy spełnić?

Rosja bojkotuje Oscary 2023. Nie zamierzają zgłosić żadnego filmu

Rosja nie zgłosi żadnej produkcji do Oscara. Jak podaje filmweb.pl - przewodniczący komisji, Paweł Czuchraj, wydał oświadczenie, w którym oskarża Akademię o pominięcie komitetu. Jak podaje portal Variety - również inni członkowie nazwali to działanie "niesprawiedliwym" i postanowili zrezygnować z członkostwa.

Redakcja poleca

Mówi się o tym, że decyzja ta wynika z napięć pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Spowodowane jest to między innymi barbarzyńską napaścią Rosji na Ukrainę. Jak podaje filmweb.pl - Nikita Michałkow, jeden ze współpracowników Władimira Putina, odpowiedzialny za rosyjski Związek Operatorów Filmowych, uznał, że wystawienie rosyjskiego filmu w Oscarach nie ma najmniejszego sensu. Uważa on, że Stany Zjednoczone "zaprzeczają istnieniu Rosji". Warto wiedzieć, że decyzja władz została poparta przez wielu rosyjskich twórców.

Co ciekawe, Rosjanie mają w planach stworzenie własnej imprezy o podobnej randze. Nieoficjalnie mówi się, że obejmowałaby ona tylko i wyłącznie rejony Europy oraz Azji. 

Oscary 2023: kiedy i gdzie odbędzie się gala?

Oscary 2023 są zaplanowane na 12 marca 2023 roku. Będzie to 95. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zobacz także:  Oscary 2022: Wpadki i chwile wzruszenia. Te momenty warto przypomnieć

RadioZET.pl/Filmweb.pl

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.