Obserwuj w Google News

Roman Polański trafi przed sąd za zniesławienie. Oskarża go aktorka, którą miał molestować

2 min. czytania
16.09.2022 07:20
Zareaguj Reakcja

Roman Polański odpowie przed francuskim sądem w sprawie podważania słów Charlotte Lewis - kobiety, która oskarżyła reżysera o molestowanie, gdy miała 16 lat.

Roman Polański, Charlotte Lewis - kadr z filmu Piraci
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News/Cannon Film Distributing/materiały prasowe

Kontrowersje wokół Romana Polańskiego nie cichną. Zdyskredytowany reżyser ponownie stanie przed sądem. Tym razem z powództwa Charlotte Lewis, która wyznała, że była ofiarą filmowca, gdy miała 16 lat. Aktorka oskarżyła Polańskiego o zniesławienie.

Roman Polański pozwany o zniesławienie przez Charlotte Lewis

Polański ma w swoim życiorysie udowodniony jeden karygodny czyn, do którego się zresztą przyznał. Chodzi o gwałt na 13-letniej wówczas Samancie Geimer, który miał miejsce w 1977 roku. Na przestrzeni lat pojawiły się inne kobiety, które oskarżają reżysera o przestępstwa seksualne.

Redakcja poleca

Jedną z nich jest Charlotte Lewis - aktorka, która wystąpiła w filmie Polańskiego z 1986 roku pod tytułem "Piraci". Jak podaje Gazeta.pl, powołując się na francuski dziennik "Liberation", kobieta złożyła do paryskiego sądu pozew przeciwko polskiemu filmowcowi. Chodzi o wywiad z Polańskim z 2019 roku dla tygodnika "Paris Match", w którym stwierdził, że oskarżenia o molestowanie Lewis to kłamstwa.

Widzisz, pierwszą cechą dobrego kłamcy jest doskonała pamięć. Charlotte Lewis jest zawsze wymieniana na liście moich oskarżycieli, nigdy nie biorąc pod uwagę sprzeczności w jej opowieściach.

Skarga trafiła do sądu w marcu 2020 roku za pośrednictwem prawnika Lewis. Na razie nie wiadomo, czy Polański stanie przed paryskim sądem. Do tej pory odpowiadał jedynie przed wymiarem sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych w związku ze sprawą Geimer. Prawnicy reżysera odmówili komentarza. Polański nie jest jedynym oskarżonym, ponieważ aktorka uważa, że zniesławił ją również dyrektor wydawniczy "Paris Match".

Redakcja poleca

Charlotte Lewis: Roman Polański miał ją molestować, gdy miała 16 lat

Polański był oskarżony o molestowanie seksualne przez wiele kobiet. Charlotte Lewis jest jedną z nich. Jest urodzoną 7 sierpnia 1967 roku w Londynie aktorką. Karierę zaczęła jako 11-latka w serialu "Grange Hill". Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie Polańskiego pod tytułem "Piraci" z 1986 roku. W 2010 roku wyznała, że w trakcie pracy nad produkcją, Polański wykorzystał ją seksualnie w jego paryskim apartamencie.

Wśród pozostałych ról Lewis są takie tytuły, jak "Złote dziecko", "Rysopis mordercy", "Niepohamowana siła", "Najemnicy", "Crime Story", "Kroniki Seinfelda", "Renegat", czy "Nieśmiertelna".

Jeśli jesteś osobą dotkniętą przemocą seksualną, możesz zwrócić się o pomoc pod podane niżej numery telefonów:

  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002 - telefon pracuje całodobowo
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” - tel. 22 668 70 00 (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9:30-15:30, połączenie bezpłatne)
  • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy - tel. 600 070 717 (codziennie / całodobowo)
  • Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiet - 22 621 35 37 (czwartki od 12:00 do 18:00 telefoniczny dyżur prawny)
  • Telefon Interwencyjny – Centrum Praw Kobiet - 600 070 717 - całodobowy
  • Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele- 800 280 900 Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Liberation