Obserwuj w Google News

Paul Sorvino nie żyje. Gwiazdor "Chłopców z ferajny" miał 83 lata

2 min. czytania
26.07.2022 09:00

Zmarł Paul Sorvino - amerykański aktor, śpiewak operowy i rzeźbiarz znany z filmu "Chłopcy z ferajny". Miał 83 lata. Co było przyczyną jego śmierci?

Prawo i porządek - Paul Sorvino - kadr z serialu
fot. NBC/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

25 lipca 2022 roku odszedł Paul Sorvino. Był amerykańskim aktorem, śpiewakiem operowym, rzeźbiarzem i biznesmenem. Zasłynął rolą w filmie "Chłopcy z ferajny". Zmarł w wieku 83 lat.

Paul Sorvino nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć aktora ogłosił Roger Neal, powołując się na słowa Dee Dee Sorvino - żony zmarłego, która była przy nim podczas zgonu. O odejściu ojca napisała też jego córka - aktorka Mira Sorvino.

Odszedł mój ojciec, wielki Paul Sorvino. Moje serce jest rozdarte – życie w jego miłości, radości i mądrości dobiegło końca. Był najwspanialszym ojcem. Kocham go bardzo. Gdy się wznosisz do góry, wysyłam ci miłość w gwiazdach, tato.

Nie podano przyczyny jego śmierci, ale potwierdzono, że od kilku lat zmagał się z problemami ze zdrowiem.

Redakcja poleca

Paul Sorvino urodził się 13 kwietnia 1939 roku w Nowym Jorku w rodzinie o włoskich korzeniach. Ukończył  Lafayette High School, a następnie studiował na American Musical and Dramatic Academy. Początkowo pracował jako copywriter, ale od 18 roku życia pobierał lekcje śpiewu. Po ukończeniu studiów zaczął występować na Broadwayu.

Przed kamerą zadebiutował w roku 1970 w filmie "Gdzie jest tatuś?". Pierwszym serialem z jego udziałem była produkcja "We'll Get By" z 1974 roku. Najsłynniejsze role Sorvino to Paul Cicero z "Chłopców z ferajny", Eddie Valentine z "Człowieka-rakiety", Henry Kissinger z "Nixona" i Guy Cipriani z komedii "KasaMowa".

W dorobku Sorvino znalazło się ponad 170 ról filmowych i telewizyjnych. Grał w takich produkcjach, jak "Narkomani", "Stworzeni dla siebie", "Miłość w godzinach nadliczbowych", "Dzień delfina", "Gracz", "Ulice San Francisco", "Siódma Aleja", "Zadanie specjalne", "Brutalna gra", "Sprawa honoru", "Sekretne życie mojej matki", "Na wariackich papierach", "Napisała: Morderstwo", "Dick Tracy", "Prawo i porządek", "Prawo ulicy", "Romeo i Julia", "Sezon mistrzów", "Nieuczciwi", "Agencie, podaj łapę", "Żarty na bok", "Byle do przodu", "Opowieści włoskich żon", "Inwazja rekinów", "Goldbergowie", "Znaczone karty", "Zabójcze umysły: Poza granicami", "Bad Blood", czy "Kac w Acapulco". Ostatnią rolą aktora była postać Franka Costello w serialu "Ojciec chrzestny Harlemu" z 2019 roku.

Redakcja poleca

Sorvino wyreżyserował filmy "Sezon mistrzów" i "The Trouble with Cali" oraz dwa odcinki serialu "Żarty na bok". Był również rzeźbiarzem, wykonującym swoje prace w brązie. Założył organizację Paul Sorvino Asthma Foundation, działał też na rzecz ratowania koni oraz był współautorem książki napisanej z jego żoną "Pinot, Pasta, and Parties". W 2007 roku stworzył markę Paul Sorvino Foods, produkującą makarony oparte na przepisie jego matki. Trzy lata później został właścicielem Janson-Beckett Cosmeceuticals.

Ze swoją pierwszą żoną - Lorraine Davis, doczeka się trójki dzieci: Miry, Michaela i Amandy Sorvino. Mira i Michael poszli w ślady ojca i zostali aktorami. W 2014 roku ożenił się z Dee Dee Benkie, która została z nim do jego śmierci. Pozostawił swoją żonę, trójkę dzieci oraz pięcioro wnucząt.

RadioZET.pl/Deadline