Obserwuj w Google News

Pat Carroll nie żyje. Gwiazda Disneya miała 95 lat

2 min. czytania
01.08.2022 10:40
Zareaguj Reakcja

Zmarła Pat Carroll - amerykańska aktorka i komiczka znana najbardziej z dubbingowania Urszuli w słynnym filmie Disneya "Mała Syrenka". Miała 95 lat.

Pat Carroll
fot. Everett Collection/East News

30 lipca 2022 roku odeszła Pat Carroll. Była amerykańską aktorką filmową i telewizyjną oraz komiczką. Zasłynęła rolą w filmie Disneya "Mała Syrenka". Zmarła w wieku 95 lat.

Pat Carroll nie żyje

Jak podaje Deadline, aktorka odeszła w swoim domu w Cape Cod w Massachusetts. Leczyła się na zapalenie płuc.

Redakcja poleca

Pat Carroll urodziła się 5 maja 1927 roku w Shreveport w Luizjanie jako Patricia Ann Carroll. W wieku pięciu lat przeprowadziła się z rodzicami do Los Angeles. Ukończyła Immaculate Heart High School i zaczęła studia na Catholic University of America. Zgłosiła się też do armii USA. Przed kamerą zadebiutowała w filmie "Hometown Girl" z 1948 roku. Występowała też gościnnie w teatrach telewizji oraz programach rozrywkowych. Pierwszym serialem z jej udziałem była antologia "Studio 57" z 1954 roku.

Przełom w jej karierze nastąpił w roku 1954, kiedy otrzymała nagrodę Emmy w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za występy w programie komediowym "Caesar's Hour". W jej dorobku pojawiły się role w takich produkcjach, jak "Kopciuszek", "Sześcioro to już tłum", "Love, American Style", "Getting Together", "Second Chance", "Sierżant Anderson", "Legends of the Superheroes", "Statek miłości", "Trapper John, M.D.", "Butterflies in Heat", "Too Close for Comfort", "Miasteczko Evening Shade", "Projektantki", "Łowczyni piosenek", "Ostry dyżur", "Wolność słowa", "Nancy Drew i tajemnice Hollywood", czy "Druhny". Po raz ostatni wystąpiła w filmie "BFFs" z 2011 roku.

W latach 80. zaczęła się jej przygoda z dubbingiem. Od tego czasu Carroll użyczała głosu w takich produkcjach animowanych, jak "Galaxy High School", "Yogi - łowca skarbów", "Foofur", "Pound Puppies", "A Garfield Christmas Special", "Mój sąsiad Totoro", "Superman", "Szczeniak zwany Scooby Doo", "Garfield's Thanksgiving", "Chip i Dale: Brygada RR", "Goofy na wakacjach", "Cafe Myszka", "Żółwik Sammy: W 50 lat dookoła świata", czy "Zaplątani". Jej najbardziej znaną rolą głosową jest zła Urszula z hitu Disneya "Mała Syrenka" z 1989 roku. Ponownie wcielała się w tę postać nie tylko w sequelu "Mała Syrenka 2: Powrót do morza", ale również w słuchowiskach na podstawie filmu, serialu "The Wonderful World of Mickey Mouse", a także grach wideo z serii Kingdom Hearts. Łącznie Carroll zagrała niemal w 100 produkcjach. Była również aktywna na deskach teatrów.

Redakcja poleca

W 1955 roku wyszła za Lee Karsiana. Doczekali się trójki dzieci. Jedna z pociech Carroll poszła w jej ślady. Mowa o aktorce Tarze Karsian. Małżeństwo zakończyło się w 1976 roku. W 1991 roku Carroll otrzymała honorowy doktorat Siena College w Albany w stanie Nowy Jork.

RadioZET.pl/Deadline