Obserwuj w Google News

Oscary 2021: przełomowa statuetka dla Chloe Zhao i kobiecy rekord w historii Nagrody Akademii

2 min. czytania
26.04.2021 15:48
Zareaguj Reakcja

Oscary 2021 rozdane. W tym roku doszło do rekordu w ilości nominacji dla kobiet. Historycznego Oscara otrzymała również reżyserka Chloé Zhao. Przedstawiamy szczegóły.

Oscary 2021: przełomowa statuetka dla Chloe Zhao i kobiecy rekord w historii Nagrody Akademii
fot. CHRIS PIZZELLO/AFP/East News

Oscary 2021 przejdą do historii. Gala rozdania Nagród Akademii wyróżnia się nie tylko pod względem formy (z uwagi na pandemię koronawirusa wprowadzono znaczące zmiany), ale także przyznanych nagród i nominacji. Na piedestał wysuwa się tutaj między innymi Chloé Zhao, reżyserka oscarowego "Nomadland".

Zobacz także:  Oscary 2021 - WYNIKI. Kto wygrał i dostał statuetkę? [LISTA ZWYCIĘZCÓW, LAUREACI]

Oscary 2021 - kobiecy rekord w historii Nagrody Akademii

93. ceremonia wręczenia Oscarów to przełomowe wydarzenie w świecie kina. W tym roku aż 70 kobiet otrzymało łącznie 76 nominacji do Oscara, co stanowi rekord w całej historii Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Redakcja poleca

Ostatecznie Oscary powędrowały do aż siedmiu kobiet, w kategoriach: reżyseria, scenariusz oryginalny, kostiumy, charakteryzacja oraz piosenka. Chloé Zhao otrzymała statuetki w kategoriach: Najlepszy film i Najlepsza reżyseria za "Nomadland". Za ten sam film wyróżniono również Frances McDormand (Najlepszy film i Najlepsza aktorka pierwszoplanowa). Statuetka za najlepszy scenariusz oryginalny powędrowała do Emerald Fennell za "Obiecującą. Młodą. Kobietę.".

Kostiumografka Ann Roth została nagrodzona za pracę nad "Ma Rainey: Matka bluesa". Za charakteryzację do tego filmu wyróżniono również Mię Neal i Jamikę Wilson. Oscar za najlepszą piosenkę powędrował zaś do amerykańskiej piosenkarki H.E.R., która stworzyła utwór "Fight for You" do filmu "Judas and the Black Messiah". Za najlepszą aktorkę drugoplanową uznano 73-letnią Youn Yuh-Jung, która zachwyciła członków Akademii swoim występem w "Minari".

Redakcja poleca

Oscary 2021 - Chloé Zhao z przełomową statuetką

Podczas Oscarów 2021 po raz pierwszy w dziejach Akademii o statuetkę za najlepszą reżyserię walczyły aż dwie kobietyChloé Zhao za "Nomadland" oraz Emerald Fennell za "Obiecującą. Młodą. Kobietę.". Nagroda ostatecznie powędrowała do pierwszej z nich. Tym samym Chloé Zhao stała się drugą w historii kobietą, która zdobyła Oscara w kategorii Najlepsza reżyseria. Pierwszą była Kathryn Bigelow, która w 2010 roku otrzymała nagrodę za film "The Hurt Locker. W pułapce wojny"

Zobacz też:  Chloe Zhao - kim jest reżyserka "Nomadland", która zdobyła Oscara 2021?

W całej historii Oscarów do prestiżowej nagrody nominowano zaledwie sześć kobiet. Były to: Lina Wertmüller ("Siedem piękności Pasqualino"), Jane Campion ("Fortepian"), Sofia Coppola ("Między słowami"), Kathryn Bigelow ("The Hurt Locker. W pułapce wojny"), Greta Gerwig ("Lady Bird"), Chloé Zhao ("Nomadland") i Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda. Kobieta.").

Co więcej, Chloé Zhao przejdzie do historii jako pierwsza Azjatka, która otrzymała Oscara za najlepszą reżyserię. Wszystkim spragnionym jej twórczości przypominamy również, że jeszcze w 2021 roku ukaże się nowa produkcja w jej reżyserii, a mianowicie "Eternals", czyli film superbohaterski wchodzący w skład Kinowego Uniwersum Marvela.

Redakcja poleca
Polscy aktorzy i twórcy nagrodzeni Oscarem - zobacz, kto zdobył złotą statuetkę