Obserwuj w Google News

Chadwick Boseman: kim był aktor nominowany do Oscara 2021?

3 min. czytania
14.04.2021 14:29

Chadwick Boseman ma szansę na pośmiertnego Oscara 2021 za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie "Ma Rainey: Matka bluesa". Jak wyglądało życie gwiazdora i w jakich produkcjach zagrał?

Chadwick Boseman
fot. Anthony Behar/Sipa USA/East News

Oscary 2021 za pasem. Szansę na prestiżową statuetkę w kategorii Najlepsza rola pierwszoplanowa ma Chadwick Bosman - gwiazdor Marvela, który zmarł nagle w drugiej połowie roku 2020. Aktor może zdobyć nagrodę pośmiertnie. Kim był i w jakich filmach zagrał artysta?

Chadwick Boseman - kim był aktor nominowany do Oscara 2021?

Chadwick Boseman urodził się 29 listopada 1976 roku w Anderson w stanie Karolina Południowa. Jego matka była pielęgniarką, a ojciec pracował w fabryce. Przodkowie Bosemana byli członkami ludu Limba, zamieszkującego obszar Sierra Leone. Zanim zainteresował się aktorstwem, udzielał się jako sportowiec. Boseman należał do Little League Baseball, ale o wiele bardziej lubił koszykówkę. Po ukończeniu szkoły średniej podjął jednak decyzję o zostaniu filmowcem.

Redakcja poleca

Przyszły gwiazdor Marvela studiował reżyserię na  Howard University w Waszyngtonie. Po otrzymaniu dyplomu w 2000 roku Boseman rozpoczął drugi kierunek - aktorstwo na British American Drama Academy. Zanim został cenionym aktorem Hollywoodzkim, kilka lat pracował jako nauczyciel aktorstwa na Schomburg Center for Research in Black Culture.

Nim świat usłyszał o Chadwicku Bosemanie, grał głównie w sztukach teatralnych, między innymi "Pełnia życia", "Romeo i Julia", "Bootleg Blues", "Zooman", "Willy’s Cut and Shine", "Urban Transitions: Loose Blossoms". Za udział w ostatnim wymienionym przedstawieniu otrzymał nagrodę AUDELCO. Współorganizował również Hip Hop Theatre Festival oraz był autorem scenariuszy do kilku sztuk teatralnych. Reżyserował też przedstawienia na off-Broadwayu, a także film krótkometrażowy "Blood Over a Broken Pawn" z 2008 roku.

Kariera Chadwicka Bosemana przed kamerami rozpoczęła się w 2003 roku rolą Davida Wafera w serialu stacji NBC "Brygada ratunkowa". Występował też w takich produkcjach jak "Wszystkie moje dzieci" i "Lincoln Heights". Pierwszą rolą filmową Bosemana była postać Floyda Little'a w dramacie sportowym "Ekspres – bohater futbolu".

Redakcja poleca

Wśród kolejnych ról Bosemana należy wymienić udział w produkcjach "Persons Unknown" i "The Kill Hole". Przełomem w karierze aktora był angaż do roli tytułowego bohatera w biografii "42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy" z 2013 roku. Następnie gwiazdor zagrał w takich tytułach jak "Ostatni gwizdek", "Get on Up: Historia Jamesa Browna", czy "Bogowie Egiptu". Największą popularność Boseman zsykał jednak dzięki roli T'Challi/Black Panthera - jednego z superboherosów Marvela, który zadebiutował w filmie "Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów". Aktor wrócił do tej roli kilkukrotnie, przede wszystkim w "Black Pantherze" z 2018 roku oraz "Avengers: Infinity War" i "Avengers: Endgame".

W ostatnich latach swojego życia wystąpił w filmach "21 mostów" i "Pięciu braci". Ostatnią rolą Chadwicka Bosemana była kreacja Levee'a w filmie "Ma Rainey: Matka bluesa", za którą pośmiertnie został nominowany do Oscara 2021. Zmarł 28 sierpnia 2020 w Los Angeles w wieku 43 lat. Przyczyną śmierci był nowotwór okrężnicy, z którym zmagał się w tajemnicy od roku 2016. W 2019 zaręczył się z piosenkarką Taylor Simone Ledward, z którą zawarł związek małżeński.

Redakcja poleca

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Oscary 2021 - kiedy odbędzie się gala?

15 marca 2021 roku ogłoszono listę nominacji do Oscarów 2021. 93. gala wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku impreza będzie wyglądać inaczej niż dotychczas. Poluzowano też zasady dotyczące zgłaszania filmów z platform streaminowych, takich jak Netflix. Do tej pory tego typu produkcje musiały być emitowane w kinach co najmniej tydzień. W tym roku pod uwagę będą brane również produkcje, które zaliczyły debiut wyłącznie internetowy.

RadioZET.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET