Obserwuj w Google News

„Oficer i szpieg”. Wiemy, kiedy premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego

Sylwia Wamej
1 min. czytania
11.06.2019 13:48
Zareaguj Reakcja

„Oficer i szpieg” to nowy film Romana Polańskiego, oparty na faktach na podstawie historii Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera niesłusznie skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny. Obraz polskiego reżysera trafi do kin 27 grudnia.

Roman Polański
fot. Jan Graczyński/ East News

„Oficer i szpieg”. Historia o głośnym procesie Dreyfusa

„Oficer i szpieg” to nowy film Romana Polańskiego, który opowie historię o jednym z największych skandali w historii Francji. „Oficer i szpieg” przedstawi widzom opowieść, która zbudowana jest wokół głośnego procesu Dreyfusa. Film Polańskiego skupi się na historii francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny, a następnie zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu Georges Picquart wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane i mało przekonujące. Dreyfus został skazany na dożywotni obóz karny w Gujanie Francuskiej.

„Oficer i szpieg”: Kiedy premiera filmu?

Reżyserem obrazu jest Roman Polański. Za kamerą stanął polski operator Paweł Edelman, natomiast scenografię do filmu stworzył stały współpracownik Romana Polańskiego Jean Rabasse.

„Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę” – czytamy wypowiedź Romana Polańskiego dla Onetu. Premiera filmu odbędzie się we Francji, 13 listopada. Do polskich kin film trafi 27 grudnia 2019 roku.

 

RadioZEt.pl/ SW