Obserwuj w Google News

Nie żyje Jerzy Zass. Aktor znany z "Czterech pancernych i psa" i "Psów" miał 84 lata

2 min. czytania
20.05.2022 09:22
Zareaguj Reakcja

Zmarł Jerzy Zass - polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Grał w takich produkcjach, jak "Czterej pancerni i pies", czy "Psy". Miał 84 lata.

Jerzy Zass
fot. Jerzy Zass/Facebook

19 maja 2022 roku zmarł Jerzy Zass. Był aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym znanym z "Czterech pancernych i psa" oraz "Psów". Odszedł w wieku 84 lat. 

Nie żyje Jerzy Zass

Jak podaje SE.pl, informację o śmierci Zassa potwierdził aktor Wiktor Zborowski, który był przyjacielem zmarłego. Nie zdradził jednak przyczyny zgonu kolegi.

Redakcja poleca

Jerzy Zass urodził się  7 listopada 1937 roku. W swojej karierze występował na deskach wielu teatrów, między innymi w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu i Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, a także w Teatrze Narodowym w Warszawie i Teatrze Dramatycznym we Wrocławiu.

Przed kamerą zadebiutował w roku 1969 rolą w filmie "Sąsiedzi". Rok później wystąpił po raz pierwszy w serialu - kultowej produkcji "Czterej pancerni i pies". W dorobku Zassa, występującego niekiedy pod nazwiskiem Jerzy Zasuń, pojawiły się role w takich polskich filmach i serialach, jak "Polskie drogi", "Życie na gorąco", "Tajemnica Enigmy", "Przesłuchanie", "Siekierezada", "Rzeka kłamstwa", "Misja specjalna", "Krótki film o zabijaniu", "Dom", "Obywatel Piszczyk", "Dekalog", "W labiryncie", "Sztuka kochania", "Korczak", "Panny i wdowy", "Koniec gry", czy "Psy". Zass występował również w przedstawieniach teatru telewizji. Był też  lektorem w dwóch filmach dokumentalnych - "I z komputera musi być coś we mnie" oraz "Akademia zbrodni".

Redakcja poleca

Zass był nie tylko aktorem, ale również działaczem partii politycznych Kongres Liberalno-Demokratyczny i Platforma Obywatelska.

RadioZET.pl/Se.pl/Facebook